10 bin saat kuralı

servi revan
* bu kurala göre herhangi bir işte uzmanlaşmak için öncelikle 10.000 saat boyunca çalışmanız gerekir. birçok ünlü buna örnek gösterilmiştir, bill gates gibi.

eğer bill gates her gün 8 saat kod yazmaya çalışmasaydı, belki de adını bu denli duyuramazdı.
kralisevenkadin
Bu kurala göre kısa yoldan hızlıca başarıya ulaşmak gibi bir durum yok. Gladwell, öğrenme safhası her insan için değişiklik gösterse de şu anda başarıya ulaşmış kişilerin, öncesinde mutlaka en az 10 bin saatlerini ilgilendikleri konuya harcamış olma olasılıkları yüksek diyor.

Malcolm Gladwell aynı zamanda tezini desteklemek için başarılı olmuş insanların hayatlarını araştırıyor. Bunun için de özellikle evden kaçıp kod yazmaya giden iki genç olan Bill Gates ve Paul Allen'ın Microsoft'u kurma hikayelerinden ilham alıyor.

Elbette istenilen başarıyı yakalamak için 10 bin saat harcamak kolay değil. Bu uzun bir süreç ve istikrarlı çalışmayı gerektiriyor. Daha anlaşılır anlatmak gerekirse uzmanlaşmak istediğiniz herhangi bir alana günde 8 saat ayırsanız ve haftada ortalama 5 gün bu şekilde devam ederseniz yılda 240 gün gibi bir çalışma süresi oluyor. Bu da yaklaşık 1920 saat ediyor. Böylelikle başarıyı yakalamak için öğrenmek, araştırmak ve çabalamak bir yaşam tarzı haline geliyor.
patavat
Bütün üretici meslek kolları için geçerli, doğruluğundan zerre kadar şüphemin olmadığı bir kural. Boşuna dememişler emeksiz yemek olmaz diye.
gramaha
acaba malcom gladwell bu tezi ortaya atarken oturup saymış mı yoksa 10 bin güzel sayı, yüksek söyleyeyimde birsey biliyor sansınlar mı demiş?

neden bekliyorsun?


Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.
Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.

katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol