açıköğretim tıp fakültesi

jrriquelme
Yakın bir zamanda açılabileceğini ve açılınca şaşırtmayacağını düşündüğüm fakültedir. Psikoloji açıldı, hukuk konuşuluyor. Tıp neden olmasın.
2
sorunluadam sorunluadam
psikolojinin 2 yıllık açıköğretim bölümü açılmadı diye biliyorum.
jrriquelme jrriquelme
Ben açıldı diye biliyorum ama bakayım hemen. Yanlış bilgilendirme yapmayalım. Tşk...
skordan sorumlu devlet bakani
açık ameliyatta başarılı olabilecek kişileri yetiştirecek fakülte. laparoskopik müdahalelerde sıkıntı çekebilir.

laparoskopik cerrahi:

Laparoskopik cerrahi ya da farklı bir deyişle kapalı ameliyat tekniği, açık yapılan operasyonlara kıyasla hastanın çok daha hızlı iyileşmesini sağlayan bir tür tanı ve tedavi yöntemidir. Laparoskopik cerrahide ihtiyaç duyulan kesi alanı 0.5 ila 1 cm. aralığındadır. Dolayısıyla kişi, ameliyat sonrasında daha az ağrı hisseder. Ayrıca açık ameliyatlardan sonra organ ve dokularda gelişen yapışıklık da minimum düzeyde olur. Laparoskop olarak adlandırılan optik cihaz, karın bölgesine açılan kesiden içeri sokulur. Bu sayede cerrah, monitör aracılığıyla ilgili bölgeyi rahatça görebilir. Müdahale edilmesi gereken bir durum varsa karın bölgesinde farklı bölgelere 2 ya da 3 farklı kesi açılır ve bu bölgelere trokar tüpleri yerleştirilir. Bu tüplerin içinden laparoskopik cerrahi sırasında kullanılan yardımcı el aletleri sokulur. Böylece hekim, hastayı etkili bir şekilde opere edebilir. Açık ameliyatlara göre daha geniş görüş alanı sağlayan laparoskopik cerrahide kesi izlerinin küçük olması, yapışıklık ve yara fıtığı gibi sık görülen komplikasyonların azalmasını sağlar. Ayrıca yara izleri, estetik açıdan da kişiyi rahatsız etmeyecek kadar küçüktür. Laparoskopik cerrahide ameliyat ne kadar büyük olursa olsun operasyon sonrasında hastanın hissettiği acı ve ağrı gibi yakınmalar açık ameliyatlara göre çok daha azdır. Hastanın daha az ilaç kullanarak hızlıca iyileşmesini sağlayan bu yöntem sayesinde pek çok farklı ameliyat yapılabilir.

kaynak: https://www.florence.com.tr/laparoskopik-cerrahi-kapali-ameliyat

(bkz: yapılan şakayı açıklamak)
endergelisenosasunaataklari
Siz sizi tedavi eden doktorların hepsini çatır çatır 6 yıl boyunca dirsek çürüttü mü zannediyorsunuz?

Rusya ve çevresi ülkelerde puansız paralı tıp okuyan ve 2./3. Senesinde yatay geçiş ile bizim tıp fakültelerinden kabul alan kaç zaten hafiften zengin aile çocuğu var haberiniz var mı?

Bak bunu kolay kolay kimse dillendirmez. Haberiniz olsun..

Ha diyeceksiniz ki “ulan osasuna! Orada okumadı mı bu çocuk?!”

Evet okudu, ama nasıl okudu?
O okullarda götüne güvenen insanlar sadece sınavlara giderek de okulu bitirebiliyor..

Diyeceğim o ki, açık öğretim tıp aslında çoktan geldi. Sadece üstü kapalı olduğu için biz onun açık olduğunu anlamadık daha..

(Son cümle çok felsefik oldu vay anasını)

neden bekliyorsun?


Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.
Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.

katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol