allah yoksa ateistler neyi inkar ediyor

0 /
kul ahmet
Ateist demek Allah'a inanmayan demektir. Eğer Allah olmasaydı ateistlerde olmazdı. Ama hiç şüphesiz Allah vardır ve birdir.
3
giallo giallo
Allah razı olsun karşiim senin yorumun sayesinde kelime-i şehadet getirip müslüman oldum.
nacik nacik
Allahin varliğina delil olarak ateistlerin var oluşunu gösterebiliriz
megatron megatron
umarım ironidir.
BaaderMeinhof
Sadece var olan şeylerin sorgulanabileceğini ya da inkar edileceğini düşünen insan beyanı. Milyarlarca insanın gerçekliği olmayan, kanıtlanamayan ve tamamen insanın zihninde barındırdığı bir şeye inanmasına şaşırmıyorsunuzda ateistlerin allahı inkar durumuna mı şaşırıyorsunuz ?
sednamert
Yoksa siz uçan kutsal çaydanlığı inkar edenlerden misiniz? Hiç düşünmez misiniz ki evlerdeki onca çaydanlık nereden gelmektedir?
yenerbahcheli
Akıllının birisi gerçekliği ıspatlanamayan diye bir ifade kullanmış.
Bak güzelim: Allah'ı madde olarak tasavvur etme gafletine düşmüşsün. O yüzden varlığını anlayamıyorsun. Beş duyu organı var, altıncı olarak da organ olmamakla birlikte "akıl ve kalp" kabul edilir. Zira bazı şeyleri gözünle görerek algılarsın. Ama her şeyi değil. Mesela ses. Sesi kulağınla bilirsin. Yemeğin tadını dilinle alırsın. Nesnenin ısı durumunu teninle. Yemeğin kokusunu burnunla. Sevgi, aşk, nefret, sevinç üzüntü gibi kavramlar akıl ve kalple. Allah haşa madde değildir. Senin tasavvur kapasiten ise allahın yaratıp senin hizmetine sunduğu şeylerden ibarettir. Allah akılla ve kalple bilinir. Şimdi bu sözden hareketle derim ki, aklın varsa elbet allahın var olduğunu bilebilir ve kabul edebilirsin. Yoksa çok kasma zaten. Haşa inkar etsen ortaya hangi doneyi koyabilirsin. Tabiat yarattı deyip şuursuz tabiata ilahlık mı isnat edeceksin. Her şey kendi kendine oldu deyip her bir maddeye ayrı ayrı ilahlık payesi mi vereceksin. Tesadüfler zinciri deyip ahmaklığın daniskasını mı kabulleneceksin. Bir tek yaratıcıya inanmayıp bütün bu yaratılan şeyin kaynağı olarak neyi göstereceksin. Bana ıspat et diyene madde madde anlatırım da zaten çok iyi kaynaklar var, okuyun yeter ki.

Bir diğer akıllı "allah varsa afrika neden aç" demiş. Kapasite bu kadar işte. Allahın tekvini emirleri vardır. Birtakım şeyleri bazı sebeplere bağlamıştır. Anlayabilmen için basitleştireyim. Çalışırsan kazanırsın diyor mesela. Hastalandığında şifanı doktora gitmene bağlamış. Sınıf geçmen için ders çalışmalısın demiş. Sen tekvini emirleri anla önce. Söyleyecek çok şey var ama yazmak ağır geliyor. Ateistler daha nasıl inkar edeceklerini bilmiyorlar. Önce bir araştır, islam ne diyor bu hususta öğren, sonra çık karşıma adam akıllı tartışalım.
2ekmek1samsun216
bu beyanın sahibi dünya üzerindeki geri kalan binlerce tanrıyı neden inkâr ediyorsa o yüzden inkâr ediyordur.

uçan spagetti canavarını inkâr etmen, ona inanan insan için bir anlam ifade etmiyor. (bkz: pastafaryanizm)

ayrıca Tolga İnce gayet açık bir biçimde ifade ediyor burada.
0 /

neden bekliyorsun?


Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.
Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.

katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol