allah'ın varlığını kanıtlayan şeyler

jrriquelme
En büyük kanıt insanoğlunun kendisidir. Ve yaradanı zikrettiği her an kalbinde “O” na esen aşk rüzgarıdır.

Birde yeryüzündeki ahenk ve bu ahenkle birbirini tamamlayan ve yaşatan varlıklardır.

Özetle; Allah'ın varlığını bize ispat eden ve her insanın kendi fıtratında görebileceği deliller olduğu gibi, doğada görebileceği evrensel delillerde vardır.
Gorrick
Hacc-65. Görmedin mi ki, Allah bütün yerdekileri sizin hizmetinize sundu. Ve emriyle denizde seyredip giden gemileri de. Göğü de izni olmaksızın yere düşmekten o tutuyor. Gerçekten Allah insanlara çok şefkatli, çok merhametlidir.

eğer allah yoksa septilyonlarca gezegeni kim yukarıda tutacak?
portakallipekinordek
kanıt gerçeklikle alakalı bir terim olduğu için çeliştiğini düşünüyorum. inanan biri için kanıt vardır ancak inanmayan biri için bir şeyleri kanıt olarak göstermek zordur. islamın kitabında bile defalarca geçer.

"Allah gökleri ve yeri uyumlu, dengeli ve düzenli ve gerçek biçimde yaratmıştır. Şüphesiz bunda inananlar için alınacak dersler ve ibretler vardır." ankebut suresi, 44. ayet.

din inanmak içindir, kanıt aramak için değil. elbette sorgulamadan rastgele "ben inandım" demekle olacak şeyler değil.

hz. ali'nin de dediği gibi:
"Eğer din kişilerin mantığına göre olsay­dı, ben, mestlerin üstüne değil altına meshederdim. Ama peygamber Efendimiz giydiği mestlerin üze­rini meshetmiştir. biz kendi mantığımızla değil, peygamber (a.s) uyarız ve O'na uymakla emrolunmuşuzdur."
sizofren
Varlığı da yokluğu da kanıtlanamaz, bu işin içinden çıkılamaz bir durumdur. söylenenlerin hepsi sadece teoridir. bir tane kitaba bakarak bir sonuca varılamaz. bu konuda ki en açık cevap bir yaratıcının varlığı da yokluğu da kanıtlanamaz. Tanrının yaratıcısı insanoğludur. İnsanoğlunun korktuğu ve yalnız olduğu zamanlar vardı. yas tuttuğu, şaşkınlık ve hayretler içinde kaldığı ancak umutsuzca aradığı cevaplara sahip olamadığı zamanlar vardı.
ama hepsinden önemlisi diğer insanları kontrol etmek istediği zamanları vardı. tüm bu şeyler için tanrıların yaratılması en işe yarar çözümdü ve insanlar tarafından tanrılar yaratıldı. Ama insanoğlu büyüyor ve çocuksu şeyleri artık bir kenara atmanın vakti geldi.
exmilitary
Bir et parçasının hiçbir enerji kaynağı olmadan yıllarca kendi kendine yenilen bir şeylerle çalışması en basit örnektir zannımca. Bir canlının başka bir canlıyı aynı şekilde doğurabilmesi akıl sınırlarını fazlasıyla zorlar. Bence insanın kendisi en iyi kanıtdır. Bu örnek yeterli değilse doğada herhangi bir canlının bilimsel yapısını incelemekte yeterlidir. Sivrisinek büyüklüğündeki bir canlıya o kadar sistemi yüklemek...

Deistleri bir nebze anlayabilirim ama ateistleri anlamakta ciddi zorlanıyorum. Bunca şeyin kendi kendine oluşması pek mantıklı bir açıklama degil sanki... evrim teorisi denilse dahi ilk canlı nerden gelmistir? Toz bulutlarindan olsa o toz bulutlarını kim yarattı vs vs.
4
sineklibakkal sineklibakkal
Bir odaya kapat, bir hafta anlat, yine anlatamazsın. Anlamak istemiyorlar çünkü, %90 lık bir kısmı böyle.
exmilitary exmilitary
Genelde bunun sebebini inanmanin getirdigi sorumluluklar olarak düşünüyorum... çünkü inanmazsaniz kendi capınizda sınırsız bir özgürlük var ölene kadar..
sineklibakkal sineklibakkal
Bu sözde "özgürlük" de cezbedici geliyor olabilir haklısın, zaten denk geldiklerimin birçoğu daha çok genç. kimisi de arkadaş çevresinin etkisi altına girmiş, onların yanında onlar gibi davranıyor ama kalbi öyle hissetmiyor.
megola megola
Deist kısmı hariç güzel entry .
karasinek
Ateistleri anlamak için materyalizme bakabilirsiniz. Ateizmi anlayamam demek hiç o boyutta düşünülmediği için ortaya çıkan bir sonuçtur. Kimse rastlantısal olanı savunmaz. Ateizm de bunu savunmuyor zaten. Materyalizm bilinmediğinde biz sanki madde kendiliğinden oluşmuş, her şey rastlantı sonucu oluşmuş diyoruz sanıyorlar. Ama hayır. Biz yasaları savunuyor. Örnek olarak yer çekimi yasası gibi ama uzatmayacağım. Kısaca materyalizmi anlatmam gerekirse de stephan hawking'in şu sözlerini vermem yeterli gelecektir.

Hawking: tanrı'yı kim yarattı?
Karşıt kişi: tanrı yaratılmamıştır. Kendiliğinden var olmuştur.
Hawking: demek ki bir şeyler yaratıcıya ihtiyaç duymadan da varolabiliyor :))

Ekleme: sözlükte inanmayan yazarların da olduğu unutulup sürekli böyle başlıklar açılıyor. Ben allahı reddeden şeyler diye başlık açsam insanlar rahatsız olur. Ki saygısızlık olacağı için böyle bir şey yapmam. Ancak bizim fikrimiz niyeyse pek önemli değilmiş gibi davranılıyor. (bkz:geceye bir ayet bırakın) (bkz:allahın varlığını kanıtlayan şeyler) vs. Bize saygısızlık olur mu acaba diye düşünen yok. Üstüne üstlük fikrimi savunmam bile eksi almama sebebiyet veriyor. Eksi almak umrumda değil. Beni üzen yorum yapmamın bile insanları rahatsız etmesi ama başlık açılırken benim rahatsız olup olmamamın gözetilmemesi. Neyse yine de canınız sağ olsun.
skordan sorumlu devlet bakani
aslında olmayan kanıtlardır.
mesele görülen bazı şeylere anlam yüklemekten ibarettir.
inanmayan da aynı görülen şeylere (insan vücudu vb.) kendince anlam yükleyerek tesadüf diyebilir.
bana sorarsanız ben de gördüğüm şeyleri bir yaratıcıya yoruyorum. ama kanıt diyemem inanç ya da sezgi diyebilirim.
2
zeze zeze
şimdi ateist arkadaşlar genelde bilime inanan, bilimsel düşünce tarzını benimsemiş arkadaşlar oldukları için, bu konseptteki tesadüflerin olasılığı hakkında da bilgi sahibidirler diye düşünüyorum. Bu arada bilimsel olarak da belki tüp bebeğin belli sayıda hücreye ulaşması sonrası mecburen ana rahmine konması gerekliliğini açıklayacak tıp ya da biyoloji uzmanı arkadaşlar vardır. Bunu çok merak ediyorum.
skordan sorumlu devlet bakani skordan sorumlu devlet bakani
bir açıklaması muhakkak vardır bence de. ama akla yatkınlık kişiden kişiye göre değişiyor sanırım.
Kader
inanan için her şey kanıttır inanmayan içinse her şeyin bir cevabı vardır. (allahın varlığını biyolojik olarak kanıtlayamasak da manevi olarak inanan kişiler hisseder, inanmayan en korktugu anda yardıma en ihtiyacı oldugu anda kime yöneldiğini bir düşümeli)

Neden Bekliyorsun?

Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.

Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.