atom bombası

kokosh
çalışma prensibi fisyon tepkimeleri olan kitle imha silahı.

mekanizma içerisine, tepkimeyi gerçekleştirecek radyoaktif madde yerleştirilir. ancak bu maddenin zincirleme olarak tepkimeye başlaması için belirli bir kütle ve hacimde olması gerekir. tepkimenin başlaması, yani silahın çalışması istenilen ana dek de bu durumun engellenmesi gerekir. böylece, normal şartlarda mekanizma içerisinde dağınık şekilde duran madde, bir başka güç aracılığıyla bir araya getirilip sıkıştırılır. bu, dinamit gibi bir patlayıcı olabilir. buradan gelen enerjinin etkisiyle fisyon başlar.

normal şartlarda, mesela bir nükleer reaktörde de fisyon tepkimeleri gerçekleşir. ancak reaktörlerde bu durum kontrol altındadır. atom bombasında böyle bir kontrol mekanizması olmadığından tepkime, zincirleme tepkimelere dönüşür ve durdurulamaz. açığa yüklü miktarda enerji çıkar ve şok dalgaları oluşur. bu da, silahın özelliklerine bağlı olarak belirli bir alan içerisinde kalan canlıların bir anda yok olması, biraz daha uzaktaki canlıların genlerinin ise mutasyon nedeniyle uzun vadede bozulması ve kanser gibi hastalıklarla sonuçlanır.
turkona
abd tarafından nagazaki ve hiroşima'ya (japonya) atılan bomba..
attınız ne oldu? dünya devleri arasına girdiler... sizin attığınız bomba japonları silkeledi kendine getirdi. uyuyan devi uyandırdınız gerzekler..
my name is nobody
Nükleer santrallerde yan ürün olarak Plütonyum çıkar. Bu Plütonyum ile atam bombası ya da nükleer bomba yapılmaktadır.

Yalnız Akkuyu Nükleer santralinde yapılan anlaşma gereği bu yan atık Rusların olacak. Kaymaklı yoğurdun kaymaksız çıkması gibi bir şey bu.

neden bekliyorsun?


Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.
Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.

katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol