avrupa süper ligi

gukeru
Diğer adıyla 'esl'. İngiltere'den Arsenal, Manchester United, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Tottenham Hotspur; İtalya'dan Milan, Inter ve Juventus; İspanya'dan Atletico Madrid, Barcelona ve Real Madrid'in kurduğu yeni futbol ligi.

20 takımlı bir lig olarak tasarlanan organizasyonda 15 kurucu kulüp sabit şekilde katılım gösterecek. Geriye kalan 5 takım ise henüz duyurusu yapılmayan yıllık performansa dayalı olarak belirlenecek.

Uefa, FIFA, İtalya serie a, İngiltere premier lig, İspanya la liga ve daha pek çok futbol federasyonu bu ayrılığa çok sert tepki verdi. FIFA bu takımların oyuncularının dünya kupasına katılamayacağını, Bazı ligler katılan takımların ligden çıkarılması ve bunun gibi çeşitli yaptırımlar uygulanacağını söyledi.

Tottenham; ayrılık kararından hemen sonra Jose Mourinho'nun görevine son verdi.
İngiltere başbakanı boris Johnson; karara karşı olduklarını açıkladı.
En sert tepki ise ligde yer alan Manchester United'ın efsanesi Gary Neville'den geldi: "Puanlarını silin, ligin en altına gönderin."

Katılım sağlayan 20 takım, 2 gruba ayrılacak ve deplasmanlı lig usûlü uygulanacak. Ağustosta başlayacak turnuvada grupları ilk 3'te bitirenlerin direkt çeyrek finale yükseleceği, ligi 4. ve 5. sırada tamamlayan takımların çeyrek finale yükselmek için play-off karşılaşması yapacağı bildirildi. Çeyrek finalin çift maç usulüne göre oynanacağı, final müsabakasının da mayıs ayında yapılacağı belirtildi. Grup aşamasının ardından sonra 8 takım eleme turu oynayacak ve şampiyon belirlenecek.

Benim kendi tahminim ligden ihraç, fifa'dan ihraç gibi kararlar verilmeyecek, Bir orta yol bulunup yan lig olarak kalmaya devam edecektir.

Kaynak:
NTV Spor
Maçkolik
sosruko
Şu an 12 kulüp katılmış durumda. 15 kulüp ligde devamlı olacağı için diğer üç kulüp bekleniyor. Bu kulüplerin Galatasaray, porto ve celtic olduğu konuşuluyor. Diğer 5 takım nasıl belirlenecek bir bilgi yok.

Edit: bana sorarsanız futbolu bitirecektir. 15 futbol takımının tekelinde bir dünya futbolu olması planlanıyor. Küçük takımların büyük başarıları artık olmayacak.

Edit: porto reddetmiş.
5
gukeru gukeru
Bence Galatasaray'a sıra gelene kadar daha pek çok takım vardır orada. Ajax'ın katılma ihtimalini daha fazla olarak görüyorum.
gukeru gukeru
Ama evet, başarılı olursa bencede futbolu bitirecek olan olaydır.
sosruko sosruko
Galatasarayın başarıları da ajaxın çok altında sayılmaz kaldı ki Galatasaray büyük bir fan kitlesine sahip her zaman iyi bir reklam. Müslüman ülkelerin ilgisi için iyi bir reklam Galatasaray. Zaten bu iş daha çok para diye yapılmıyor mu?
gukeru gukeru
Öyle ama Galatasaray'a böyle bir teklif gelse bile kabul etmeyecektir bence.
sosruko sosruko
Bilmiyorum. Kabul etmezse hata yapar Galatasaray. Zaten şu an bizim ligin ne kadar laçka ve şikeli olduğu ortada. Hem itibarlı hem daha düzgün bir lig.
sadeliginguzelligineinananinsan
Avrupa'nın elit birkaç kulübü tarafından kurulan ligdir. Gerçi henüz tam kesin bir durum yok çünkü Almanlar bu topa girmedi, Fransızlar çekingen kaldı ama onlar da sırf PSG'nin sahipleri Katarlı ve Katar turnuvaya ev sahipliği yapacak diye şu an bekleyip durumu izliyorlar. Peki bu lig neden kuruluyor ? Sadece para mı tüm mevzu ? Bence hayır. İngiltere'nin brexit mevzusu, Fransızlar'ın AB ordusu çıkışı gibi Abd'nin hoşuna gitmeyen söylemlere de bakınca bir de JP Morgan'ın bu ligi finanse edeceğine bakarsak arkası siyasi olarak sağlam bir oluşum. Daha önce de fbi operasyon düzenlemişti FIFA'ya ve pek çok yönetici futboldan men edilmişti. Olayın bence böyle bir siyasi yönü var. Bir de Z kuşağı var. Z kuşağı yiyip bitiriyor her şeyi. Hani diyorlar ya ahir zamanda yecüc mecüc geliyor da geçip gittikleri toprakları, suları yok ediyorlar. Hah sanki o yecüc mecüc Z kuşağı, öyle bir yok edicilik öyle bir tüketim manyaklığı var. "şovbizınız" deniliyor ya hani, işte bunun mevzusu bundan da kaynaklanıyor. E-spor koptu gidiyor:
League of Legends zaten çok ciddi bir şekilde dünyayı domine etmişti bir de yetmezmiş gibi Taktik Savaşları modunu getirip ortalığı bu modla kasıp kavurdu. Yetmedi Valorant gedi yetmedi Wild Rift geldi. Dota, CS, Formula E derken E-spor bambaşka bir boyuta geldi ve fiziksel sporlar artık cazibesini ve asıl önemli olan pazarı kaybediyor. Kapitalizm paraya tapar ve Florentino Perez gerçek bir kapitalist. Adamın CV'sine bir bakın neden bunu söylediğimi anlarsınız. Adam görüyor bunları bir de sınırsız paraya sahip olan kulüpleri de görüyor. Arap sermayesi deli gibi para aktarıyor oyuna ve bunlarla başa çıkması neredeyse imkansız. FFP diyebilirsiniz ama Manchester City mevzusunda gördüğümüz gibi zengin kulüplere işleyen bir mekanizma değil. Kulüpler pozisyonlarını değiştirmek zorunda ve UEFA kendi elindeki paradan olmamak için buna sonuna kadar engel olmaya çalışacak. Mesele sporun rekabetçiliği, sürdürülebilirliği filan da değil zaten. Florentino Perez ve diğer 11 kulüp yöneticileri de mal değil ve alt ligler olmadan bu ligin sürekliliğinin olmayacağını biliyorlar. Hollanda, Portekiz, Fransa, Almanya liglerinde olup bu lige giremeyecek olan kulüpler Avrupa'nın üretim yapan merkezleriyken bunlara alın topunuzu ötede oynayın diyemezler ki haliyle onlar bunun zaten farkındadır. Velhasıl kelam yeni lig bir zorunluluk ama yerel liglerin ölümüne sebep olacak bir hareket. Ben desteklerim veya karşıyım demiyorum ama yeniliklere çok kapalı olmamak gerektiğini de düşünüyorum.
yedinciogul
saçma sapan bir statü. İngilizler şu aristokratik düşünceden kurtulmadıkça dünyaya rahat yok. kendilerini bir bok sanıyorlar. Babil'in kulesini yıkan da bu kibir değil miydi.

neden bekliyorsun?


Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.
Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.

katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol