aydede

sineklibakkal
Dram tarzında ve Biraz ağır bir film, bu tarz filmleri sevdiğim için benim hoşuma gitti. Eğer bu tarz filmleri tercih etmeyenler için zaman kaybı olabilir.

"Aydede" Ay'a gittiğini sandığı dedesinin yanına gitmenin yolunu arayan küçük bir çocuğun hikayesini anlatan bir film.

Yönetmen koltuğunda Abdurrahman Öner'in oturduğu filmin oyuncu kadrosunda Ezgi Mola, Bilal Zeynel Çelik, Mehmet Özgür, Reha Özcan, Banu Fotocan, Ayşenil Şamlıoğlu, Nazan Kesal, Nalan Kuruçim, Emirhan Ateş gibi isimler yer alıyor. Senaryosunda yönetmen Öner'in imzasının bulunduğu dram türündeki filmin görüntü yönetmenliğini Meryem Yavuz üstleniyor.

Bekir küçük yaşta babasının kaybeden bir çocuktur. Bekir'in annesi Rabia, babası İlyas ile birlikte tuhafiye dükkanını işleterek oğluna bakmaya çalışır. Fakat İlyas'ın ölümü herkesin hayatını derinden etkiler. Bekir'e üzülmemesi için dedesinin Ay'a gidip Aydede olduğu söylenir. Artık Bekir'in tek amacı vardır; o da filmlerde gördüğü gibi bisikletini alıp dedesinin yanına Ay'a gitmek. Babasının ölümü üzerinde maddi zorluk çekmeye başlayan Rabia ve ailenin diğer üyeleri arasında miras kavgası başlar. Ablası ile aralarında miras kurası çeken Rabia evi ve tuhafiye dükkanının kaybedince büyük bir çıkmaza girer. Kendisine ve oğluna bakmak için çare arayan Rabia, tüm bu sıkıntıların yanı sıra bir de platonik aşkı ile uğraşır.

aydede
megasozluk.com/foto

Ukde: (yazar:sayalgi)
sayalgi
Filmin sonu tam bağlanamamış gibi geldi bana
Bi de çocukların söylediklerini anlamak için özel çaba sarfediyor insan ama çoğunu anlayamadım.
1
sineklibakkal sineklibakkal
Bu tarz filmler sanki oratasındaymış gibi, konuyu bir yere bağlamadan bitiyor, alıştım artık. Çocuk karakteri de biraz fazla abartılmış gibi geldi bana ama çok iyi oynamış.

Neden Bekliyorsun?

Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.

Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.