bilgisayarı olmadığı için öğrencisini azarlayan akademisyen

whatever
Maalesef bizde yaşıyoruz bu durumu hocalar hem meet uygulamasından kamera açmamızı hem de gönderdikleri sınavı yapmamızı istiyorlar. telefondan giren arkadaşlar meetden çıkınca kamerası kapanıyor. Bu durumda hocalar trip atıyor falan.
turkona
hocanın işi dersi vermek öğrencinin işi de o dersi öğrenmek.
hoca ne yapsın şimdi.. tutsun bilgisayarı olmayan öğrenciye bilgisayar mı alsın...
üstelik video'da azarlama da görmedim ve duymadım. arkadaşlar, okumak istiyorsanız asgari koşulları sağlamalısınız tamam mı, bilgisayarım yok internetim yok bu sizin sorumluluğunuzda olan bir şey.. sınava girme gibi, derse girme gibi bir sorumluluğunuz yok tamam mı? sonra telefonu olmayanlar ne yapacak? sınav yapmayacak mı yani diyor.
burada belki tek kusur; kırmızı şekilde yazdığım cümledir. sonrasında ne diyor; telefonu olmayan ne yapacak sınav yapmayacak mı..? diyerek mazeret uydurma demek istiyor...
üstelik hocayı kayıt edip bana fırça attı yok azarladı diye nette paylaşıyorsun.
bence bu öğrencinin amacı farklı..
tanım; anlattığım duruma binaen; öğrencinin bilgisayarı olmadığından değil mazeret ürettiğinden dolayı söylenen akademisyendir...
2
turkona turkona
yanlış da anlaşılmasın. hocanın yanında değilim. elbette öğrencinin bilgisayarı veya cep telefonu olmayabilir lakin bu mazeret; hoca için mazeret değildir. ilkokul veya ortaokul çocuğu dese anlaşılır. bugün en ucuz bilgisayarlar 4 bin lira. keza telefonlar da öyle.. cebinde iphone7 taşıyıp veya s8 taşıyıp bilgisayarım yok demek de abestir... inşaallah yanlış anlaşılmadım...
turkona turkona
ve şunu da özellikle belirtme gereği duydum;
ayakkabı boyayıp simit satarak ve hamallık ederek okudum.. milletin pazar alışveriş çantalarını 3 kuruşa taşıyıp karnımı doyurur kalanı ile de kırtasiye almaya çalışırdım. anlayacağınız kıçımı örtsem önüm açılırdı. anne ve baba yoktu ki bana daha güzel bir gelecek hazırlasın... şimdiki gençler her şeyleri ayağına gelsin istiyor. çalışmak yok, mazeret gırla, beni sal beni sal demekten başka bir şey bildikleri yok maalesef.. hayatı toz pembe görüyorlar. benim gözlemlerim sonucunda vardığım kanıdır.
4-5 milyarlık telefon taşır lakin cebinde parası yoktur.. anne ve baba ona cep telefonu almıştır. şimdi burada suçlu akademisyen mi? yoksa anne baba mı? yoksa ki devlet mi?
öğrenci zaten suçlu değil. çünkü yetiştirilme tarzı beleşçilik üzere..
ver yesin, al oynasın. eee sonuç bu işte.. bilgisayarım yok...
yoksa annene babana söyle alsın desek. o da suç.. senin hiç yoktan dayanacağın tutunacağın ailen var. sana sahip çıkar ancak sen de üzerine düşeni yapacaksın. bırakacaksın o elindeki aleti derslerin için gerekli olanı alacaksın. sen fedekarlık yap ki gerisi gelir...
saygılar
megatron
başlık hatalı olmuş. Adam azarlamıyor. sadece bilgisayar bulundurmak sizin sorumluluğunuz diyor. Öğrenci elbette haklı ama akademisyen de haklı. Asıl soru, günümüzün temel ihtiyacı haline gelmiş bilgisayar neden her öğrencide yok? Kim o haline şükredenler?
my name is nobody
Yani akademisyen, "mazaretler beni ilgilendirmiyor, şu an ki şartlar böyle ya uyun ya da okumayın" mealinde konuşmuş. Öğrenci de bilgisayarım yok diyor.

Öncellikle şöyle bir soru soralım. Ben bu üniversiteye nasıl bir eğitim almak için kayıt oldum? Cevap; Yüz yüze eğitim... Yani AÖ ya da UÖ gibi sistemlere kayıt olup "hocam bilgisayarım yok" demiyorum. Zaten yüzyüze eğitim istemeseydim, buna dönük tercihte bulunurdum.

Tamam şartlar istenmedik şekilde değişti kabul ama bu noktada öğrencinin gerçekten bilgisayar alacak gücü yoksa kimse kusura bakmasın bu geçerli bir mazerettir.

İlk üniversitemi okurken öğle yemeklerini bile parasızlık yüzünden doğru dürüst yemeyen bir sürü öğrenci arkadaşım vardı. Devletten aldığı üç kuruş kredilerle zorlukla okuyan bir sürü arkadaş vardı.

Sen şimdi bu adama, şartlar böyle ya sağla ya okuma diyemezsin.

neden bekliyorsun?


Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.
Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.

katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol