bir kadına yaşını sormak

ornek vatandas
Bizim bir ablamız var. Yaşını sormak ayıp olduğu için farklı zamanlarda üç kere doğum tarihini sordum. Birincisinde 1966 cevabını verdi. Aradan biraz daha zaman geçince ikinci kez sordum. Bu defa da 1969 cevabını verdi. Aradan belli bir süre daha geçince üçüncü kez sordum. Bu defa da 1967 cevabını verdi.
Ben de farkındayım tabi, en sonunda şunu dedim :
"maşallah abla, senin bu doğum tarihin ve yaşın da borsa gibi inip çıkıyor mübarek."
kokosh
kadından kadına değişecek tepkilere neden olabilecek eylem. kimi yaşını bir yere sabitler, ne zaman sorsanız aynı şeyi söyler. kimi hiç söylemez, hatta sinirlenir. benim gibi "enayiler" de fazla nazlanmadan söyler.

sanırım biraz toplumsal özelliklerimiz nedeniyle bu haldeyiz. dikkat ettiyseniz sözlüklerde bile belirli bir yaşın üzerindeki insanları aşağılamak için teyze/amca diye dalga geçenler cirit atıyor. sanki kendileri aynı yaşta kalacakmış ve yaşlanmak ayıpmış ya da belirli bir yaşın üzerindeyseniz sosyal medyada takılmak ayıplanması gereken bir işmiş gibi.

reelde de belirli yaşı geçip evlenmeyene "evde kalmış" derler, bir iş başvurusunda bulunmaya kalkışanı yaşı nedeniyle elerler, her yere, her iş için bir yaş sınırı koyarlar; sanki her insan aynı yaşa geldiğinde aynı özelliklere sahip olacakmış gibi... bir hocamız vardı 61 yaşında, hafızasıyla hepimizi cebinden çıkarırdı maşallah! şimdi bu adama "sen yaşlısın, hocalık yapma!" demek insafsızlık olmaz mıydı?

belli yaşa gelen insan ölmeliymiş, yaşından utanmalıymış gibi "x yaşa geldiği halde şunu yapan insan" başlıkları da hep çıkar karşımıza. bunlar her ne kadar arada bir amcalara da laf sokuştursa da daha çok kadınların üzerine gidilir. hele hele 30'unu geçen kadının her yeri pörsümüştür gibi aşağılama cümlelerine de mutlaka denk gelmişsinizdir. o halde alın size 60 yaşında bir manken:

bir kadına yaşını sormak
megasozluk.com/foto

demem o ki bazı şeyler yaşla değil, insanın yaşam tarzıyla şekillenir. bu nedenle siz kimseyi yaşı üzerinden eleştirmeyin ve kimse de yaşından utanmasın. klişe olacak belki ama; her yaşın kendi güzelliği var, emin olun.

not: başlığın başıma kalmamasını umuyorum.
3
Gülenyüz Gülenyüz
Estağfurullah olur mu hiç enayi ne demek siz kim bilir o yaşa neler sığdırmışsınız da ondan o özgüven :)
kokosh kokosh
açıkçası çok umursamıyorum yaşlanıyor olmayı. nasılsa tek yaşlanan ben değilim. bir tek ben olsam belki üzülürdüm o zaman ((:
Gülenyüz Gülenyüz
Yani hangi pencereden baktığımız önemli haklısınız :)

Neden Bekliyorsun?

Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.

Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.