bitcoin

0 /
BitcoinTurk
Bilinen başarılı ilk kripto para birimidir ve ülkemizde de çok fazla yatırımcısı bulunmaktadır. Tarihi zirve fiyatı 19.980$ ve 80.100 TL olarak bilinmektedir.
can
Anlık fiyatı 7.180,95 dolar, 41.266,69 türk lirası olan kripto para.
Bir zamanlar çok kişiyi zengin, çok kişiyi fakir etmiştir.
1925
Ani düşüş ve yükselişlerinin altcoinleri tarumar ettiği sanal para birimi. Spekülasyonlara ve ani talep yoğunluğuna bağlı olması güvenilirliğini zedelemektedir.
morikante
kaldıraçlı işlem yapmak pişmanlıktır. sistem tamamen kaybetme üzerine kuruludur. insan aklında oluşan "daha çok oynayıp daha çok kazanmalıyım" düşüncesine her zaman yenik düşer. daha çok oynar ve hep kaybeder. uzun vadeli yatırım yapmak ve o parayı bir süre unutmak garanti kazanç sağlayacaktır.
zerikov
Bir kripto paradır, yatırım işini bilmeyen kişilerin girmemesi gereken bir kripto paradır yöneticisi sahibi kimdir bilinmez kimi zaman insanı zengin eder kimi zaman fakirdir oynanması riskli bir kripto paradır genellikle yatırımcıları borsalar arasındaki kur farkıyla bu kripto para üzerinden kâr etmeyi seçerler sebebi isede sürekli aynı rakamda durduğu bulunurken bazende yükselişe geçer.


gergedan
2008 krizi sonrası satoshi nakamato adlı kişi (ya da kişiler) uçtan uca elektronik ödeme sistemi olan bitcoin'e dair teknik yazılarını yayınladılar. böylece bitcoin merkezsizleştirilmiş, üçüncül müdahalelere karşı korumalı kripto para birimi olarak ortaya çıktı. 2009 yılında halka açık ağ olarak kullanıma girdi. sonrasında bitcoin, ilk başarılı kripto para olarak "1. nesil blockchain" olarak adlandırıldı.

dağıtık yapısı sayesinde çok kısa bir sürede günümüz finansal düzenine karşı yükselişe geçti. bitcoin ağına giren işlemlerin takip edilmesi mümkün iken, işlemi gerçekleştiren kişinin kim olduğunu bulmak olanaksızdır. bitcoin blockchain ağında onaylanan işlemler, zincir yapısından dolayı geri döndürülemez ve bu işlemler değiştirilemez.
megatron
3 ocak 2009 yılında ortaya çıkan sanal para birimi. İlk bitcoin ile alışveriş 22 Mayıs 2010 tarihinde 10.000 Bitcoin karşılığında pizza alımı ile gerçekleşti.

10.000 bitcoin bugün 527018320,40 TL ye tekabül etmektedir.

Bu parayla pizza alınmış.. :D
1garipyolcu
Bitcoin nedir? Bu sorunun cevabını şu şekilde vermek doğru olur. Bitcoin fiziksel olmayan sanal bir para birimidir. Ancak bu para biriminin gerçek hayatta bir karşılığı yoktur. Bir merkez bankası ya da resmi bir kuruluşla ilişkili bir birim değildir. Kısacası dijital yani sanal alemde olan bir paradır. Bitcoinle ilgili insanların çoğu yanılmaktadır. Peki bu Bitcoin dünya için neyi ifade ediyor? Nasıl kullanılmakta ve nasıl oluştu öğrenelim.
Bitcoin Amerika 'nın 2008 yılında mortgage krizinin akabinde ortaya çıkan Amerikan merkez bankasının genişleme yoluna gitmesiyle doğan dijital bir birimdir. O dönemde Amerika merkez bankası (FED) bu krizi atlatmak için piyasaya neredeyse piyasadaki mevcut Amerikan Dolarının iki katı kadar para basıp sürmüştür. Bu krizi fırsat bilen ve fiziksel para fazlalığı ile paranın değersizleşeceğini ön gören Satoshi Nakamoto isimli bir kişi tarafından piyasaya sürülmüştür.
Peki Bitcoin nasıl üretilir? Bitcoin mining denilen tamamen bilgisayar ve dijital ortamda üretilmesi mümkündür. Buna bitcoin madenciliği de denilmektedir.

Bitcoin Madenciliğe Nedir ve Nasıl Yapılır?

Bitcoin için sanal kripto para birimlerinin atası desek yalan söylemiş olmayız. Bitcoin üretmek kolay bir şey değildir. Kolay olmayan bu üretimi basit bir bilgisayarın yapmasını bekleyemezsiniz. Bitcoin madenciliği yapmak için piyasada bulunan en kuvvetli işlemcili bilgisayarlar kullanılmaktadır.
Bitcoin madenciliği kısa tabiriyle sanal komisyonculuktur. Bu düzenleme ile sanal olarak her para akışında bir miktar para komisyon olarak size kalır. Emlak islerinde olduğu gibi emlakçının ev bulması ve karşılığında komisyon alması olayı Bitcoin madenciliği için en iyi örnektir.
Madencilik ( mining ) ile bu transfer işlemleri Blok zincirlerine eklenmekte ve işlenmektedir, bu zamana dek yapılmış ve ileriye ait yapılacak olan bütün Bit coin işlemleri blockchain kayıtları üzerinden tüm kullanıcılar tarafından görüntülenebilir. Bitcoin mining yapan kişi de bu işlem sonunda bloğun tamamlanmasını sağladığı için ödül olarak belirli bir miktarda ödül olarak BTC alır.
Bitcoin madenciliğiyle uğraşmak emek ve zaman gerektirir. Geniş zamanı olan kişilerdenseniz bu işi kovalamalısınız. Tam tersi yönde yeterince zamanınız yoksa bu sektörden uzak durmanızı öneririz.
2009 yılında deneysel bir urun olarak deneye başlayan Bitcoin ile dünyanın obur ucundaki bir insana ödeme yapabilirsiniz. Bu paranın basımında kurumunda devlet herhangi bir rol oynamıyor. Para kendi içerisinde değerleniyor ve fiyatını arz ve talep belirlemektedir. Bu kolektif yapı internet dünyasının aşina olduğu torent sistemine benzetmek olası görünmekte. Çünkü Bitcoin isi her kullanıcın bir ağ üzerinde yer almasıyla oluşuyor.

Nasıl Kullanılır?

Bitcoin açık kaynak koda sahiptir. Bu uyulamaya bilgisayarınıza indirdikten sonra sanal bir cüzdan oluşturarak kullanabilirsiniz. Bitcoin alışveriş sitelerinde, değiş tokuş sitelerinde kullanabilirsiniz

0 /

neden bekliyorsun?


Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.
Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.

katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol