10 bin saat kuralı

kralisevenkadin
Bu kurala göre kısa yoldan hızlıca başarıya ulaşmak gibi bir durum yok. Gladwell, öğrenme safhası her insan için değişiklik gösterse de şu anda başarıya ulaşmış kişilerin, öncesinde mutlaka en az 10 bin saatlerini ilgilendikleri konuya harcamış olma olasılıkları yüksek diyor.

Malcolm Gladwell aynı zamanda tezini desteklemek için başarılı olmuş insanların hayatlarını araştırıyor. Bunun için de özellikle evden kaçıp kod yazmaya giden iki genç olan Bill Gates ve Paul Allen'ın Microsoft'u kurma hikayelerinden ilham alıyor.

Elbette istenilen başarıyı yakalamak için 10 bin saat harcamak kolay değil. Bu uzun bir süreç ve istikrarlı çalışmayı gerektiriyor. Daha anlaşılır anlatmak gerekirse uzmanlaşmak istediğiniz herhangi bir alana günde 8 saat ayırsanız ve haftada ortalama 5 gün bu şekilde devam ederseniz yılda 240 gün gibi bir çalışma süresi oluyor. Bu da yaklaşık 1920 saat ediyor. Böylelikle başarıyı yakalamak için öğrenmek, araştırmak ve çabalamak bir yaşam tarzı haline geliyor.

yalnızlığınız nasıllar efendim

merdümgiriz
şair-yazar süleyman nazif*in hazin bir hikayesinde geçen naif bir soru. yalnızlık üzerine çarpıcı bir anıdır kanımca.


"süleyman nazif hürriyet apartmanında, hastalığın pençesinde ahir ömrünün de son demlerini yaşar iken bir gün kendisini biri ziyaret eder. ziyaretçi hastaya olan hürmetinden ne diyeceğini de şaşırmış bir şaşkındır. ve nazif'e tüm kibarlığı ve utangaçlığı ile ile şu cümleyi kurar:

-yalnızlığınız nasıllar efendim? "

ve şairin gözünden bir damla yaş süzülür..

sözlük yazarlarıyla tatile gitmek

jrriquelme
Aylar evvel eski moderatörümüzden rica ettiğim ama maalesef gerçekleşmeyen hayaldir. Şimdi mekan Dalaman-Hilton otel olsun ve yazarları teker teker ele alalım. Kim ne yapıyor... Hadi bulalım bakalım...

(yazar: mgs): organizasyonun finansörü. Lobide elinde hesap Makinesi, acaba yanlış mı yaptık diye kara kara düşünüyor. Yazarları karşılıyor. Fedakar adminimiz. Arada bize giydiriyor, sizin aklınıza uyanın diye. Uzayalım oradan.

(yazar: enginyuksel82): Bu arkadaşın koca otel bahçesinde kedi kovalayacağından ve denk getirirse isyan yürüyüşü düzenleyeceğinden eminim. Kontrol altına almamız lazım

(yazar: gülenyüz): Ah çocuklar ahhh. Minikler havuzunun başından ayrılamıyor ki yanımıza gelsin. Ama oradan bile laf yetiştiriyor. Gözü üzerimizde.

(yazar: kralisevenkadin) ve (yazar: kralbenim): ohhh fırsat bu fırsat sahilde loca kiralayıp çoktan gözden kaybolmuşlar. Arada kral gelip bizimle tavla oynuyor, sohbet ediyor. Sonra balayına devam...

(yazar: mebuus): Plajda oturmuş kumdan kaleler yapıp hem eğleniyor hem de çocukları eğlendiriyordur. Şimdiden animasyon ekibinden teklif aldı bile. Kardeşcan.

(yazar: zeze): otele girer girmez tüm alacart restaurantlardan rezervasyon yaptırmaya başlamış , işini garantiye almıştır. Şöyle göz ucuyla genç yazarları kontrol ediyor. Taşkınlık çıktığı anda çökecek tepelerine.

(yazar: kokosh): çoktan uzanmış şezlonga, güneşleniyor. Osiloskopunu ve teleskobunu da getirmiş yanında. Nolur nolmaz, bilim her yerde.

(yazar: Ekremselcuk): denize gelmemiş, havuz başında. Elinde bir kitap, kulağında müzik, dinleniyor. Muhtemelen hacı Arif bey'den olmaz ilaç sine-i sad pareme eserini dinliyordur.

(yazar: atavratedebiyat): iskelenin ucunda tirat atıyor. Acaba kızgın mı keyifli mi bilmiyoruz. Doğaya da sesleniyor olabilir, carettalara sövüyorda olabilir. uzaklaşalım yalnız bırakalım. Gelir yanımıza nasıl olsa.

(yazar: ornek vatandas), (yazar: my name is nobody), (yazar: sessiz suskun ve yorgun bir adam), (yazar: keskebukelimelergibiyanyanaolabilsek): okey masasını çevirmişler. Nargileler çekiliyor, oyuna dalınmış. Mayolar da hazır. Her an sıkılıp havuza atlayabilirler. Keyifler yerinde. Ekip sağlam.

(yazar: westthrace): arada yan otele geçiş yapmak için bahçe duvarını delmeye çalışıyor. Tek yerde duramaz, gözlemlemesi gerekiyor. Gece hangi disco iyiyse ona kaçacak.

(yazar: yampiri): bara dalmış. Bulduğu tüm içkileri döküyor. Şişelere nar suyu, elma suyu dolduruyor. Barmenleri bağlamış.

(yazar: 1garipyolcu): sessiz, sakin bir şekilde bahçede dolaşıyor. Yazarların keyif alıp almadıklarına bakıyor. Emin olduktan sonra o da başlayacak tatiline.

(yazar: emka), (yazar: turkona) ve ben çekilmişiz köşeye hararetli hararetli siyaset konuşuyoruz. Korona oluruz diye uzaktayız biz...

Benden bu kadar. Unuttuklarımız varsa affola. Umarım bir gün gerçek olur hayallerimiz...
11

cumhuriyet bayramı

jrriquelme
Hakkında henüz başlık açılmaması beni üzmüş olan en büyük milli bayramımızdır...

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 29 Ekim 1923'te Cumhuriyet yönetimi ilan etmesi anısına her yıl 29 Ekim günü Türkiye'de ve Kuzey Kıbrıs'ta kutlanır.

yaran fıkralar

ornek vatandas
Aksi huylu profesör, karısıyla akşamüstü gezerken sık sık öğrencilerine rastlar, selamlarına sürekli " ben de aynı duygular içindeyim.. Bilmukabele" diye cevap verir. Sonunda karısı dayanamayıp sorar :
" niçin boyuna ben de aynı duygular içindeyim diyorsun bey?
Profesör :
" öğrenci ruhunu bilirim. Ben de öğrencilik yaptım. Keratalar bana selam verirken, içlerinden küfrettiklerini çok iyi bilirim ".

neden bekliyorsun?


Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.
Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.

katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol