aselsan mühendislerinin şüpheli ölümleri

jrriquelme
Bir döneme damga vuran ve hala şüphelileri bulunamamış olaylar örgüsüdür. F16 yazılımlarını kırarak tsk için özelleştirmeye çalışıyorlardı bu mühendisler. Ayrıca yine savunma sanayi için, havelsan ile Birlikte uçak ve bilişim teknolojileri üzerine ar-ge çalışmaları yapıyorlardı. Allah rahmet etsin hepsine.

domates peynir ekmek

rockandchevy57
Her zaman tercih edilebilen, açlık durumuna göre en kral ana yemekten daha güzel olan, muhteşem üçlü.

İyi ve orta tuzlu peynirle, orta dilimlenmiş domatesi yarım ekmeğin arasına gömme şeklinde tercih edilebildiği gibi, dilimlenmiş domates ve peyniri çatalla alarak fırından yeni çıkmış hafif yanık ve çıtır ekmekle lokma lokma da yenilebilir.

ikinci yolu tercih edenler için ekmeğin sınırı yoktur. domatesin suyuna kadar kullanılır.

Bunların yanında şekerli çay harika bir seçim olabilir. (perhiz yemeği derken olan kiloya +2 eklemek)

sözlük yazarlarının yaptığı montajlar

cakyamuni
birbirinden bağımsız parçaların birleştirilme olayıdır
yaptığım montajlar ise
3 kitaplık montajı
2 dolap
1 ranza
1 masa
1 eliptik bisiklet

buraya taşındığımda ev arkadaşlarım ile çoğu şeyi internettten aldık demonte şekilde tabi biz bunu kargo gelince anladık, ekip desteği de istemek aklımıza gelmediği için
parçaların montaj işi bize kalmıştı.
ama evde çekiş, tornavida gibi takımları da yoktu...
Komşu komşunun külüne muhtaçtır deyip çaldık komşunun kapısını, onlarda da yokmuş kadın bize havanını verdi bunun kullanın diye,
El mahkum deneyelim dedik başladık kurmaya önce kitaplığı kurduk havan ile çivi dövdük ve kurulumunu yaptık, sonra ki günler diğer kitaplığı, dolap, ranza, masa kurma işlemini yaptık gene hepsini havan ile döve döve montaj işini hallettik...
daha sonraki aylarda eliptik bisikleti aldık onda da sağ olsunlar uygun aparat göndermişlerdi ama en zorlandığım montaj eliptik bisiklet idi... kurduk yıllardır da sapasağlam duruyor...

havanla çivi döve döve neler yaptık be.. (bkz:hey gidi mazi... )

sıla-i rahim

jrriquelme
Akraba ile yakınları ziyaret etme, onların hallerini ve hatırlarını sorma, gönüllerini alma anlamında bir islam ahlâkı terimidir. Özellikle şu bayram günlerinde en önemli olgudur Sıla-i rahim...

"Allah'tan korkun ve akrabalık bağlarını kesmekten sakının" (en-Nisâ, 4/I)

sigarayı bırakma yöntemleri

sirikit
20 yılın sonunda yaklaşık 1,5 yıldır sigara içmiyorum defalarca denedim son 3 denememi ilaç (zyban) yardımı ile yaptım. bütün denemelerimde farklı tecrübeler edindim ve sonunda bu uzun süreye ulaşabildim şunu biliyorum ki sigara ömür boyu süren bir bağımlılık ve her an sizi en başa döndürebilir bu yüzden hava atmak yerine sigarasız geçirebildiğim her gün için mutlu oluyorum.eğer sigarayı gerçekten bırakmak istiyorsanız mutlaka bırakırsınız.tavsiyem nikotin bağımlılığınıza yardım etmek için ilaçlar çok yardımcı oluyor ama günlük alışkanlıklarınızı değiştirmek yine size kalıyor.

enfarktüs

kralisevenkadin
Enfarktüs, dolaşım sistemi hastalığıdır. Vücutta bulunan atardamar uzantılarından birinin tıkanması nedeniyle kan dolaşımının zayıflaması ile gerçekleşir. Kanın vücutta dolaşamaması sonucunda tıkanan damar etrafındaki organ ve dokular işlev göremez hale gelir. Bu hastalık bulunduğu bölgeye göre 4 farklı şekilde adlandırılmaktadır.

Kalp enfarktüsü
Böbrek enfarktüsü
Akciğer enfarktüsü
Dalak enfarktüsü

ahmet takan

rockandchevy57
genelde kulis bilgileri yazar. fakat dediklerinin hiç birisi çıkmaz.

kendi çapında sansasyon yaratmaya çalışır. fakat dedikodu yazarlığından öte gidemez.

kulis haberi yazarken kaynak belirtmez. yazılar genelde "şu partide üst düzey bir kişinin söylediğine göre" ya da "... partide çok etkin bir kişi sohbet esnasında .... dedi" şeklinde yazılır.

ecevit vitesi

zelig
nam-ı diğer boş vites.
böyle denmesinin sebebi ise 70'lerin sonunda (bülent ecevit'in başbakan olduğu dönemler) türkiye'de benzin kıtlığının olması ve o dönemde araç sahiplerinin fazla benzin harcamamak adına hareket halindeyken araçlarını boşa almasıdır.

gay vebası

endergelisenosasunaataklari
(yazar:labarbara) gözüm adam ne demiş, ne anlatmış, sen ise muhabbeti nereye çekmişsin?
Ya girdiyi okumadın direk başlığa daldın geldin ya da çok yanlış yerde ve yanlış taktikle Duyar kasıyorsun.
Bak muhabbet 2. Seçenek ise baştan uyandırayım yemez..

adam babalar gibi anlatmış yukarıda çünkü..

kebelek

gulenyuz
Sözlüğümüzün yeni sayılabilecek 1.nesil yazarı. Profil fotosunu her gördüğümde bir tuhaf oluyorum ilginç bir seçim. Hoş gelmiş bol entryleri olsun.

gaziantep

rockandchevy57
akla ilk mutfağı gelen şehir. ne tatlısının sonu var, ne de yemeğinin, ne kuruyemişinin sonu var, ne de kebabının.

bayramın meşhur yemeği "yuvalama"lar yapılmıştır şimdi.

sadece anteplilerin anlayacağı fakat gidildiği takdirde tadına bakılması gereken yiyecekler;

cartlak kebabı,
beyran aşı,
balcan kebabı,
küncülü pide,
pendir,
simit aşı,
altı ezmeli kebap,
fıstıklı kebap,
nohut dürüm,
kahke,
unlu halva,
katmer,
içli küfte - yapma,
manhıtalı küfte,

gibi bir çırpıda aklıma gelenleri tavsiye edebilirim.

antep'te genel hitap yaşıtlarda; "yorum" (ama ortada ğ var gibi söylenir) ya da "rafık"
büyüklerde "ammi", "emmi" şeklindedir.

hele anlamında kullanılan "acı" kelimesi cümle başlarında kullanılır. Örn; acı şu temetosları doğrayı ver yoğrum.

cümlelerde gelecek zaman şu şekilde kullanılır; "ahmet ammi yarın gelici" ya da " kahkeler ne zaman pişici?" gibi.

miş'li geçmiş zaman ise; "Memik Ağa'ya ne olug?" ya da "Hösüyn (Hüseyin) balcanlarla, büberleri şişe saplayıg mı?" gibi kullanılır.

adamı kendi şahsına münhasırdır. yani hem 3 aylar orucunu tutar, hem de bayramın 1. günü büyük rakıyı açar. yani keyifçidir. yemenin, içmenin hakkını verir. fakat çok konuşanı da hiç çekilmez ha.

gaziantep
megasozluk.com/foto


kürt biriyle evlilik

atavratedebiyat
Kültürel obezliğe neden olacak olan izdivaç. Batı'dan doğu'ya doğru olan bu yolculuğun muradında kerevetine çıkılacak onlarca kültürle tanışırsınız. Farzı misal kürtlerle beraber zazaları, arapları, ermenileri, süryanileri, ezidileri, dilleri ve dinleri öğrenir, rengârenk sofralara oturursunuz. iki nehir arasından bakarsınız dünya'ya. Çok başka bir zarafet bürünür ruhunuz, çok başka bir bilgeli nazarla bakmaya başlayabilirsiniz.

Evet, kültürel obezlik ırkçı obezlikten her zaman iyidir.

hiç sevgilisi olmayan kadın

gulenyuz
(yazar:bisiklet) gibi başlayayım bende.
Benimdir o. Hiç sevgilim olmadı ve bende olmasını istemedim açıkçası. Çok teklif edenler oldu evet ama kabul etmedim. Nedense aileme bir ihanet olarak düşünürdüm küçükken. Onlar beni/bizi okutmaya bize yetmeye çalışırken onları böyle boş şeylerle üzmek istemedim. Zaten belli bir yaştan sonra aklım erdiğinden çokta matah bir şey olmadığına ve de günah olduğuna kanaat getirdiğimden istemedim. Kimileri imkan bulsan yaparsın diyebilir. Kesinlikle her türlü imkanım vardı daha orta okul sonda en son model telefonum, msn adresim herbir imkanım vardı. Ve ailem bana çok güvendiği için heryere tek başıma girip çıkma durumum da vardı. Tercih meselesiydi ve ben tercih etmedim. Belki de çok seveceğim biri karşıma çıkmadığından da olabilir. Neyse iyiki olmamış pişman değilim.

Neden Bekliyorsun?

Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.

Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.