burçin mutlu pakdil

Mega sözlük 1. Nesil yazar
jrriquelme
Gurur duyulası bilim insanıdır... Medar-ı iftiharımızdır.2009 yılında Bilkent Üniversitesi Fizik Bölümü'nden mezun oldu. Texas Tech Üniversitesi'nde yüksek lisansını tamamladıktan sonra Minnesota Üniversitesi'nden Astrofizik üzerine doktorasını aldı. Galaksilerin yapılarını inceleyerek evrenin şimdiki haline nasıl geldiğini anlamaya çalışmaktadır. 2017'de yaptığı çalışmayla ilk defa çift halka yapılı bir eliptik galaksinin tanımını yapmıştır. Bu çalışması dünya basınında büyük yer almıştır. Üç sene, Arizona Üniversitesi'nde doktora sonrası araştırmacı olarak çalıştı. Çalışmalarıyla birçok prestijli ödül aldı. 2018'de Dünyanın en başarılı on genci arasına girdi. 2018'de TED Fellow, 2020'de TED Senior Fellow oldu. TED konuşması iki milyonun üzerinde izlendi. Şimdi, Chicago Üniversitesi'nde NSF ve KICP Fellow olarak aykırı galaksiler üzerine çalışmalarına devam etmektedir.
kaynak: burcinmutlupakdil.net
der giderim
eğer gerçekse cidden duyduğumuz gurur kadar üzüntü de duymamızı hatırlatan kadın olarak türkiye tarihine geçmesi gereken kişi.
bulan bir türk olsa bile artılar çalıştığı kurum ve haliyle çalıştığı ülkeye yazılır bize düşen sadece isminin türk olması kalır çünkü kendi içimizden birini kendi ülkemizde değerlendiremiyoruz.
kardeş payı dizisinin bazı bölümlerinde dediği gibi "bu ayıpta bize 100 yıl yeter"
Mega sözlük 1. Nesil yazar

neden bekliyorsun?


Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.
Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.

katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol