cahil insanların ortak özellikleri

weltschmerz
eskiden cahiller cahil olduklarını bilirdi. herkesi her yerde görmezdiniz. bir iş yapılacaksa her önüne gelen o işe atılmazdı. şimdilerde ise herkes her yerde söz sahibi olmaya çalışıyor.
bence cahil insanların en belirgin özelliği bu. hiç kimse her konuda bilgi sahibi, her işte ehil, her alanda uzman olamaz. bilmediğini bilmek çok önemli bir meziyettir. bu meziyetten yoksun olanlara ben cahil derim.

sosyal medyada gördüğü her şeye inanan, özellikle politika ve ekonomi konusunda kendisine söylenen şeyleri olduğu gibi kabul eden insanlar da cahildir. çünkü kendi gözlemlemediği, sorgulamadığı şeyleri başkasının ağzıyla papağan gibi tekrarlayıp duruyordur. hatta aynı sözcüklerle konuşuyordur. dilini kötü kullanıyordur. otomatik pilotta yaşayıp gidiyordur.
sorgulamayan, kuşkulanmayan, herhangi bir siyasi partiye partizanlık yapan, iç dünyasındaki boşluklar yüzünden tarikatlara, cemaatlere giren, tek derdi el âlemin hayatı olan, sürekli dedikodu yapan insanlar cahildir. cehaletin okumakla, tahsille falan da ilgisi yoktur. üniversitede okuyan, hatta çalışanlar arasında bile cahil oranı fazlacadır (içeriden bilgi).

daha önce de yazmıştım: (bkz:#71595)

Neden Bekliyorsun?

Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.

Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.