çılbır

sineklibakkal
Kaynamış su içerisine yumurta kırılarak haşlandıktan sonra tabağa alınarak, üzerine sarımsaklı yoğurt ve çeşitli baharatlar eklenerek hazırlanan bir çeşit yemek. Yıllar önce malatya'lı bir arkadaşım yapmıştı, ilk ve son kez o zaman yemiştim, kötü değildi ama çok da beğenmemiş olacağım ki bir daha aklıma gelmedi.
çılbır
megasozluk.com/foto

Tarifini de buraya bırakayım:
https://www.nefisyemektarifleri.com/cilbir-tarifi/nyt-amp/

Ukde: (yazar:papatya)
2
papatya papatya
Ukde'yi eklerken yetişemezsem sizin dolduracağınızı az çok tahmin edebiliyorum sağ olun :)
sineklibakkal sineklibakkal
Rica ederim. :) 15 yıl falan geçmiştir ben yedikten sonra, tadını bile unutmuşum, bu vesile ile ilk fırsatta kendim de denemeyi düşünüyorum.
rockandchevy57
Yazar arkadaşların büyük çoğunluğu yemeklerini Şanzelize'de yediği için pek bilmiyor olabilirler.

Kısa sürede ve ucuz maliyete yapılabilecek en muhteşem yemektir. insanı mest eder. kaynar suya yumurtanın kırılması ve haşlanması şeklinde yapılır. Önemli olan yumurtanın sarısının dağılmamasıdır. haşlanan yumurta tabağa alınır, üzerine bol sarımsaklı yoğurt dökülür. son olarak kırmızı biberli yağ kızdırılıp en üste eklenir. buradan sonra artık ekmekle mi yersiniz, ekmeksiz mi yersiniz size kalmış.

Farklı bir tarifte şöyle denenebilir. sade burgu makarna yapılır. tabağın en altına makarna, üzerine çılbır konulur. ekmeğe de gerek yok. deneyin pişman olmazsınız.

Neden Bekliyorsun?

Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.

Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.