corona virüsü nasıl bulaşır

sirikit
Bir yemek düşünün. 10 kişi katılıyor. Başında sadece bir kişinin eline mor ötesi ışıkta görünen boya sıkılmış. Yarım saatlik yemeğin sonunda boya 10 kişinin hepsinin ellerine 3 kişinin de yüzüne bulaşmış. Virüs gibi. Onun için lütfen rehavete kapılmayalım!


enginyuksel1982
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara: “Bugün için bizim bildiğimiz en net olan şöyle bir bilgimiz var; bulaştırıcılığın en yüksek olduğu dönemler aslında hastalığın başlangıç dönemleri, artı ağır hastalarda ise tüm hastalık süresince de bulaştırıcılık var. Şöyle diyebilir miyiz o zaman? Bulaştırıcılık ne zaman başlar, kişi ne zaman etrafa virüs atmaya başlar? Bugünkü bilgilerimiz kabaca şunu söylüyor; En yoğun bulaşın olabileceği dönemin eğer ben de virüs varsa şikayet ve semptomum başlamışsa ondan 48 saat öncesinde ben virüs bulaştırmaya başlıyorum. Yani testimin ne zaman pozitif olduğu önemli değil.Ama benim şikayetim veya her hangi bir bulgum varsa ondan 48 saat öncesinde bulaştırıcılığım başlıyor. O zaman ben o kişi ile maskesiz olarak, ben veya o. Bende maske olması da çok yeterli değil. Bu sadece temasın riskini azaltır.Ama hem karşımdakinde hem bende maske varsa bu artık temasın dışında kalıyor. Çünkü korunur haldeyiz. Ancak yoğun bir şekilde aynı ortamda uzun süre bulunduysak bu temastır.Yoğun değil ama mesafe olarak yakın mesafede bulunduk, karşılıklı konuştuk bu da temastır.

Şöyle söyleyebiliriz; aynı oda içerisinde birbirimizden mesafeli bile olsak, birkaç saat bulunduysak ben artık temaslı haline gelirim.Ancak kapalı bir ortamda 1 metreden, 2 metreden yakın bir mesafede bulunduysam bu da temaslı hale gelir.Ancak karşılıklı konuştuk, aramızda 2 metreden ve aramızda maskemiz de yoktu o zaman bu da temaslı haline gelebilir.”
ornek vatandas
Maske ve mesafe, bu salgını kontrol altına almanın en etkili çözümünden ikisi. Sadece el temizliği yetmiyor, bu ikisi eksik olunca koronavirüs topluluk içerisinde zıp zıp zıplıyor.
sosruko
Benim anladığım en çok temas yoluyla bulaşıyor. O yüzden yanımızda küçük dezenfektanlardan bulundurmalıyız. Tabi biz ne kadar dikkat edersek edelim bazı sorumsuzlar yüzünden yine yayılıyor. Hayatı nereye kadar erteleyebiliriz?

neden bekliyorsun?


Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.
Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.

katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol