covid-19 aşısı

0 /
enginyuksel1982
Pensilvanya Üni. araştırmacılarının Regeneron şirketiyle yürüttükleri, buruna ve boğaza sıkılan bir spreyle vücutta antikor üretmeyi hedefleyen projeleri için, hayvan çalışmalarını Ocak 2021'e kadar bitirecekleri ve derhal insan fazı için FDA'ya başvuracakları bildiriliyor
turkona
hakkında değişik ithamlar da bulunulduğu için şüphe ile bakılan aşıdır.
tarih de aşıların bulunması epey zaman almıştır. gelişen teknoloji sayesinde aşıların bulunması kısaltılmış olsa da güvenebilirlik açısından şüphe ile bakıldığı da gerçektir.
görelim mevlam neyler, neylerse güzel eyler..

enginyuksel1982
BioNTech kurucusu Özlem Türeci: "Aşı tüm cinsiyet, yaş ve etnik kökenlerde etkili sonuç verdi, ayrıca daha önce Covid-19'la enfekte olanlar ile olmayanlar arasında da koruma oranlarında farklılık görülmedi."
turkona
4 aşamalı şekilde yapılacak aşı..
aşıların incelemeden sonra onay alırsa yapılacağı ifade edildi.
ne kadar güvenilmez olursa olsun birçok insan aşı olacaktır. sanki bir bit yeniği var bu işte.. 32 bin vaka var. insanlar korkmaya başladı. haliyle de aşı olmak isteyecekler.. allah büyük...
1. aşama: sağlık çalışanları, 65 yaş üstü, engelli ve koruma evlerinde kalanlar ve de kalabalık yerlerde yaşayanlar.
2. aşama: toplum işleyişi için gerekli sektörlerde, kritik işlerde çalışanlar, 50 yaş ve üzeri en az 1 kronik hastalığı olanlar.
3. aşama: 50 yaş altı en az 1 kronik hastalığı olanları, genç yetişkinleri, ilk grupta yer almayan sektör ve meslek çalışanları.
4. aşama: ilk üç grubun dışında kalan tüm bireyler aşılanacaktır.
enginyuksel1982
Çin menşeli Covid-19 aşısının Türkiye'deki Faz 3 çalışmalarında gönüllü olan Prof. Dr. Mustafa Gerek:

"Yeterli düzeyde antikor oluştu. Bu antikorun beni koruduğunu da düşünüyorum. Çünkü çevremdeki herkes Covid-19 enfeksiyonu geçirdi. Ben bu enfeksiyonu geçirmedim"
enginyuksel1982
Bakanlık, sağlık çalışanlarını 11 Aralık'dan itibaren Faz3 çalışması yapılmadan aşılamaya başlayacağını duyurdu. Toplumsal yaygın aşılama için ise Faz3 çalışmalarının bitmesi beklenecekmiş.
enginyuksel1982
yuh artık
---
Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih, BM Genel Kurulunda düzenlenen Kovid-19 zirvesinde, ülkedeki mali krize rağmen halka ücretsiz olarak aşı temin edeceklerini açıkladı.

Irak Sağlık Bakanlığı Pfizer/BioNTech aşısının mart ayında ülkeye ulaşacağını bildirdi.
0 /

neden bekliyorsun?


Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.
Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.

katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol