covid-19 verileri gerçeği yansıtıyor mu sorunsalı

jrriquelme
Bir çok il için, Sağlık bakanlığı ile valilik ya da yerel araştırma rakamları farklılık gösterdiğinden, Sanki ortada çelişkili bir durum var gibi.

Malatya Valisi Aydın Baruş, kentte koronavirüs vaka sayısının arttığını söyleyerek, ''Son 4 gündür günlük 100'lü rakamları aşıyoruz. Toplamda pozitif vaka sayımız 2 binin üzerine çıktı. Şu anda aktif olarak takip edilen bin civarında hastamız var'' dedi. Ancak bu sayılar, Sağlık Bakanlığı'nın bildirdiği vaka sayılarıyla uyuşmuyor.

Daha önce de Erzurum Valisi'nin kentteki toplam vakaya ilişkin açıklaması, Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi'nde bildirilen vaka sayılarının eksik olduğunu ortaya çıkarmıştı.
tagrz
Açıklanan veriler aynı zamanda kitle kontrol aracı olma özelliğini gösterdiğinden doğru olmaması çok şaşılacak bir durum değildir. Mesela düşünelim; bayram gelmeden günlük hasta sayımızın 300 lerde olduğunu açıklasalar virüs bitti kanısına varan insan sayısı artacak ve fazla insana bulaşacaktı ya da tam tersi günlük 2000 lerde olduğu açıklansa sinirleri haddinden fazla gerilen halkın patlamaya daha müsait olması durumu ile karşılaşılacaktı. Trafikte kavgaların artması, aile içinde huzursuzluğun artması gibi. Bu sayıları açıklamalarının sebebi süreci sağlık, güvenlik ve ekonomi açısından optimum seviyede yönetmek. Maalesef tek sıkıntı virüs gibi davranarak sıkıntıdan kurtulamayız. Yanlış sayılar açıklamak doğrudur yanlıştır ayrı bir konu ancak art niyetli bir uygulama olduğunu düşünmüyorum. Bizim gibi bilinçsiz toplumlarda maalesef yöneticiler ellerindeki kötü seçeneklerden en az kötü seçeneği seçmek durumda kalıyorlar. Partizan olarak değil de dışarıdan bir göz gibi objektif bakacak olursak aslında kimi seçersek seçelim biz burada olacağımız için sonuç hemen hemen aynı olacak. Toplumların bilinçlenmesi süreç işidir. Bir insan, bir parti veya topluluk bunu sağlayamaz ancak önadım olabilir. Şu an her yapılanı yanlış görmemizin nedeni ise bu yönetimin sadece yanlışa önadım olduğunu görmemiz. Bu yüzden her yaptıkları yanlışmış gibi geliyor. Ama virüs konusunda bütün dünyanın aslında eli kolu bağlı.

Neden Bekliyorsun?

Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.

Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.