cumhuriyet bayramı

0 /
jrriquelme
Hakkında henüz başlık açılmaması beni üzmüş olan en büyük milli bayramımızdır...

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 29 Ekim 1923'te Cumhuriyet yönetimi ilan etmesi anısına her yıl 29 Ekim günü Türkiye'de ve Kuzey Kıbrıs'ta kutlanır.

atavratedebiyat
Kul olunan kapının kolunu kulpunu kıran cumhuriyetin bayramı. Kutlu olsun. Ne kadar büyük olursan ol sen bir çocuksun, cumhuriyet bayramın kutlu olsun.

"Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir."

hesabicivciv
hani umudunu kaybedersin beklentin sıfır olur ya işte umudu yeniden yeşertendir cumhuriyet. umudumuz olmaya devam ediyor ve devam edecektir de. sonsuza kadar sürmesi dileğiyle. cumhuriyet bayramımız kutlu olsun.
menacaptain


1
menacaptain menacaptain
Ulus gazetesi misak-i milliye döneminde İradiye milliye Gazetesi olarak halkı bilgilendirmek için çıkartılmış, / sonradan ulus gazetesi olmuştur. Yanlışım var ise lütfen düzeltin :)
ekremselcuk
Teşkilât-ı Esâsiye Kanunu'na eklenerek; ''Türkiye Devleti'nin şekl-i hükûmeti Cumhuriyettir.'' şeklindeki 5 kelimelik bir değişiklikle ilân edilen ve halkın kendi kendisini meclis, seçilmiş insanların oluşturduğu hükûmet ile Türk Milleti adına karar veren bağımsız mahkemelerce kullanılan yargı gücüyle kuvvetler ayrılığı prensibine göre idaresi anlamına gelen, ama günümüze dek O'nun varlığını gösteren müesseselerin her geçen zamanla biraz daha yıprandığına şahit olduğumuz, O'nun hukukî himâyesi altında vatandaşlık statüsünün nimetlerinden yararlananların yine O'na yönelik her türlü düşmanlık ve küfürlerini rahatlıkla sergileyebildikleri için öksüz bir çocuk hüznünü yaşadığını düşündüğüm Cumhuriyetimizin 97. doğum yıl dönümü kutlu olsun. Bayramlar, mutluluk günleridir şüphesiz ama biraz da muhâsebe günleri olmalı değil midir ?!
turkona
korona dolayısıyla ve birçok arkadaş ve dost'un hasta olması nedeniyle buruk geçirdiğimiz bayramdır.
herkesin bayramı kutlu olsun..
cumhuriyetimizin ömrü uzun kaderi güzel olsun...
0 /

neden bekliyorsun?


Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.
Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.

katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol