değersizlik hissi

Mega sözlük 1. Nesil yazar
bjk
Değersizlik hissi, En çok gitme vaktiniz geldiğinde, artık istenilmediğiniz de ama gitmediğiniz her yerde iliklerinize kadar hissettiğiniz durumdur.
my name is nobody
Değersizlik hissini anlamak için değeri kimin biçtiğine bakmak lazım.

Bunu bazı örneklerle somutlaştıralım:

Obradoviç, Fenerbahçe'ye gelmek için görüşmeler sürdüğünde şöyle bir şey diyor, "Fenerbahçe taraftarı her maça gelmiyor, bazı maçlara geliyor. Yani aslında Fenerbahçe taraftarı kendi takımını görmeye değil, karşı takımı görmeye geliyor." Şimdi bu görüşe göre değerli olan kim, değeri kim biçiyor?

Sözlüklerle zaman zaman kopmalar olabiliyor. Bazen böyle durumlarda geride kalan bazı yazarlar sözlüğün bittiğini iddia ederler, gidenler yüzünden... Yani kendi konumunu gidenler üzerinden konumlandırıyor. Yani yine "rakip takımı görmeye gelen seyirci" durumu...

Eğer kişi değerini başka kişiler üzerinden belirliyor ya da karşı tarafın kendisini değerlemesini istiyorsa durum üzgünüm ama çok feci...

Oysa ki kişi kendi değerini kendi belirlemeli ve bunu yaparken son derece dürüst olmalı. Yani olmadığı ve belkide hiçbir zaman olamayacağı bir yere konumlandırmamalı kendisini. İşte böyle yaparsa değersizlik hissini hemen hemen hiçbir zaman yaşamaz hatta hiç yaşamaz.
ruru
Aslında hiç de değersiz olmayan histir, çok şey anlatır. İnsan kendisini hissedebilmeye ne kadar açtıysa, bu duyguların hepsi size yolunuzda o kadar birer yön, ışık olmak ister. Tek yapmanız gereken süreçteki sizden veya bir başkasından kaynaklı olan dengesizlikleri tespit edebilmek ve onarmaya meyilli olmaktır. Çünkü değersiz insan yoktur, kendi benliğinin değerini bilmeyen, tüm teraziyi başkalarının ellerine vererek tartılmayı, üzerine ağırlık etiketinin yapıştırılmasını bekleyen insan vardır. Ve bu bir eylemsiz bekleyişse eğer insan kendine her gün daha da ağır gelmeye başlayacaktır. Size en yakın, hiç uzaklaşmamış, hiç gitmemiş bir benliğiniz varken, bunu kabul etmemek, dönüştürmek her zaman mümkün.
mebuus
Değer görmek,değerli hissetmenin en önemli his olduğunu düşünüyorum.Çünkü kendini değerli hisseden her birey hayatının her döneminde mutlu,başarılı,sağlıklı bir birey olarak sağlam adımlarla ilerler.Doğrularıyla yanlışlarıyla,yapabildikleri yapamadıklarıyla,yetenekleri ile her açıdan olduğu gibi kabul edilen çocuk değerli olduğunu hisseder.Bazen sıcak bir gülücük,dokunuş bazen de şefkat dolu bakışlarla,insan olduğu için var olduklarına şükredip yüzlerine baktığımız çocuklar kendilerini değerli hissederler.Ve bu his hayat boyu onlara güven verir.Günümüz davranış bozukluklarının temeline indiğimiz zaman aile içinde veya toplumda yaşatılan değersizlik hissinin olduğunu çok açık görebiliyoruz. Küçükken alay edilmeler,şaka dahi olsa düşüncelerinin basite alınması kişide değersizlik hissine sebep olarak hayatının tamamını olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Sadece başarılı olduğunda ödüllendirilen ya da sevilen çocuk başarısız olma kaygısı yaşar ve yine değerli olmak uğruna kendisi için değil de onay almak için ailesi için başarılı olmaya çalışır.Değersiz yetiştirilen çocuklar gelecekte ya kabul görmek uğruna hayır diyemeyen ya da tam tersi kendindeki eksikliği karşıdakine yaşatmaya çalışan davranış bozukluğu olan yetişkinler haline gelirler.
Mega sözlük 1. Nesil yazar

neden bekliyorsun?


Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.
Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.

katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol