drift

sabah kahvesi
Bir spor dalıdır.
90'lı yılların başında japonya da ortaya çıktığı düşünülür. Günümüzde ise Tofaş kullanan kardeşlerimizin bir numaralı eğlenme etkinliğidir.
Güzel Türkiyemizde ise Drift'in kanuni tanımı şöyledir:
“Herhangi bir zorunluluk olmaksızın, karayollarında dönüş kuralları dışında bilerek ve isteyerek aracın el freninin çekilmesi suretiyle veya başka yöntemlerle aracın ani olarak yönünün değiştirilmesi veya kendi etrafında döndürülmesi yasaktır.”
Gorrick
90'lı yıllarda japonların dağlarda aşırı keskin virajları hızlı bir şekilde nasıl alınabileceğini düşünmesiyle olmuştur. (bkz:touge) bunu ilk ve en iyi şekilde yapan kişi ise keiichi tsuchiya'dır. kendisi drift king olarak da bilinir. toyota corolla ae86'nın efsaneleşmesinde de büyük rolü vardır. ayrıca "pluspy" adında bir drift filmi vardır ki tam bir sanattır.

drifte dönecek olursak, drift arka tekerlerin tutuşunu kaybetmesi ile olur. öncelikle arka tekerlerin tutuşu el freni ile yada daha zor olan "flick" ile azaltılır. sonra arka kuyruk çıkışa, ön tekerler de yolu takip edecek şekilde ayarlanır. burda zor olan arka tekerlerin az yada çok kaymasını sağlayabilmektir. az kayarsa virajı alamayacaksınız, çok kayarsa spin atarsınız (ama nedense ülkede spin atsanız bile drift yapmış oluyorsunuz). az kaymayı el freni ya da heel-n-toe yöntemi ile, çok kaymayı da gaz vererek engelleyebilirsiniz.

tabi ki bunları trafiğe kapalı alanda yapın.

edit: bahsetmeme gerek yoktur diye düşünüyorum ama önden çekişli arabalarla drift yapılmaz. ae86 gibi arkadan çekişli şahin bu konuda en fiyat performans olduğundan ülkenin çoğunu kaplamıştır.

Neden Bekliyorsun?

Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.

Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.