5 ayda 250 kitap okumuş 10 yaşındaki atakan

portakallipekinordek
denk gelmekle birlikte beni hayranlıkla şaşkınlık arasında bırakmıştır. kendisinin konuşmayı aksatmadan devam ettirmesinden tutun bahsettiği konulardan bile ne kadar dolu bir çocuk olduğunu anlayabilirsiniz. sadece hazırbulunuşluk kavramına takıldım. sonuçta bu çocuk henüz 10 yaşında ve kendini geliştirmesi gereken konuların felsefe gibi değil de, kendi yaşıyla alakalı olması ve 10 yaşındaki bir çocuk gibi gelişmesi gerektiğini düşünüyorum. elbette atakan'ın yarısı kadar olmayan üniversite bitirmiş insan kaynıyor ülke. hatta atakan kadar mantıklı konuşamayan insanlar siyaset gündeminden düşmüyor. yine de bu yaşın bu konular için uygun olduğunu düşünmüyorum.
nihilizm diyor
eğitim sistemi diyor

bu çocuk oyun oynayıp, çılgınca eğlenip, mantıksız hareketler yapması gereken yaşta birçok şeyden memnun değil ve her şeye mantıklı bakıyor. henüz bu yaşta bu kadar ağır bir yük fazla. muhtemelen hayatının her döneminde bu sorunu yaşayacak.

ilişkinin sonunu getiren muhabbetler

portakallipekinordek
saygısızlıktır.
bahsettiğim şey basit bir kavram değil. iki insan ilişkiye başlayınca da yeni ayrı iki insandır. elbette her şey ortak yapılabilir ama bunu iki kişilik düşünerek devam ettirmek gerekir.

hayatınızdaki insanın arkadaşları olabilir, sizden ayrı aktiviteleri olabilir, belki paylaşmak istemediği ya da yalnız kalmak istediği anlar olabilir. bir salın yani. kendini yine kendi yönetsin, hayatındaki insan değil.

anneniz, babanız, arkadaşınız nasıl her şeyinizi bilmiyorsa ilişki kurduğunuz insan da bilmek zorunda değil. nasıl bazen ailenizden ve arkadaşlarınızdan uzaklaşmak istiyorsanız aynı şekilde ilişkinizden de uzaklaşmak isteyebilirsiniz.

her şeye bu gözle bakmak o insana ve hayatına saygı duymak demektir. iki yarım, bir bütün değil; iki bütün olarak yaşayın.

mega sözlük'ün değerlenmesi

portakallipekinordek
birkac yıllık sözlüklere oranla bile daha fazla entry giriliyor ve sakin sakin ilerliyoruz. online yazarlarımız fikri olduğu her konuda yazmaya devam ederse, güncel başlıklarımızı gündemden düşürmezsek yazar sayımızın artacağı günler de çok yakında bizleri bekliyor olacak. yaptığınız şeye değer vermeniz yeterli.

yaran ön sevişme diyalogları

kapisi kapali etrafi sarili ismet
(i)smet, (k)adın.
k: ya bebeğim, canım sıkılıyor
i: canın mı sıkıldı senin hmm bi yere gidelim o zaman
k: nasıl olacakmış o ? nereye gideceğiz gecenin bu saatinde
i: trene atlasak gitsek mesela sıcak ve dar yolların olduğu bi yere
k: ismet ne diyorsun ?
i: zevk treni diyorum bebeğim, binsek ben çuf çuf yapsam
k: iki dakika ciddi bişey konuşulmuyor seninle ismet
i: bebeğim ne dedim ya ? lokomotifime demir yolu olsan hani, buharlar çıkararak gitsem o demir yolunda
k: allah belanı versin senin ya.
i: çuf çuf çuf çuf.

tokken bile yenilebilecek şeyler

portakallipekinordek
sanırım çiğ köfte ama isteyerek değil. adıyamanlı bir arkadaşınız varsa ve sürekli çiğ köfte yemek istiyorsa hayat gerçekten çok zor. bir de neden "hayır" diyemediğimi de anlamış değilim. yemekten sıkılmama rağmen eşlik ediyorum. bu herhangi bir şey için de geçerli. arkadaşlarım sanırım bu sebepten arkadaşlık kuruyor benimle.

adana hakkında yanlış bilinenler

zek
Adanalı olarak çok üzüldüğüm önyargılar, bilgi eksiklikleri ve hurafelerdir.Örnekleri sıralayacak olursak:
1-Adana'da herkes güneşe ateş ediyormuş.Hayır herkesin evinde ak-47 silahları bulunmaz.Nem ve güneşten bunalan vatandaş havaya iki el ateş etmiştir.Genellenemez.
2-Adana Doğudadır.Hayır adana Güney'de bulunan güzide bir ilimizdir.İçinde doğulu vatandaşların olması tamamen göçten kaynaklıdır Doğuda olduğundan değil.
3-Etten başka birşey yemiyorlar.Gayet lezzetli sebze,balık vs. yemeklerimiz mevcuttur.Adanaya has hamur işi denen çeşitli yemekler vardır. (bkz:sıkma)
4-Adana'da deniz yok.Akdeniz bölgesine kıyısı olan bir şehir ve elbette deniz var.Ortasından da Seyhan baraj gölü geçer.(bkz:sevgiadası)
5-Çok yobaz kaba saba tiplerdir.Asla.Çünkü kültür ve yetişme tarzımız hoşgörü ve misafirperverliğin yanısıra cesur, yiğit, akıllı ve saygılı insanlarızdır.Farklı şehir ve ülkelerden gelen göçlerden dolayı aslen Adanalı olmayan arkadaşlar adımızı çıkarmıştır.Kavga bize göre değildir.Yeri ve zamanı vardır.
6-Yaşanılacak şehir değil.Kesinlikle önyargı.Adana Türkiye'de en çok festival yapan, etkinlikleriyle kültürleri birleştiren, tarım ve sanayisi ile ekonomiye destek veren ayrıca yaşam kalitesi yüksek ve günlük yaşantıdan ihtiyaçların karşılanmasına kadar gayet ucuz bir şehirdir...
Biraz sıcaktır belki de cehennemin fragmanıdır.Nem çok nem..

iran'da iki kişide corona virüsü

firildak cafer
İran'da iki kişide corona virüsü,
Beklenen corona virüsü sonunda türkiye'ye çok yakın sınırımızda olan iran'da patlak verdi. Herkes tedbirini alsın çok yakında Türkiye'de olma ihtimali yüksek.

Dünyayı kasıp kavuran corona virüsü Türkiye sınırına iyiden iyiye yaklaştı. Tahran merkezli haber ajansı Mehr'in iddiasına göre İran'da iki kişide corona virüsü tespit edildi.
kaynak

karamanoğulları beyliği

historyinformation
Oğuzların Avşar boyundan karaman aşireti tarafından konya- karaman yörelerinde kurulmuştur. Kendilerini Anadolu Selçuklu Devleti'nin vârisi olarak gördüklerinden dolayı Osmanlılara en fazla direniş gösteren beyliktir yıldırım bayezit tarafından yıkıldılar

Ayrıca karamanlılar milliyetçidir Karamanoğlu Mehmet beyin yayınladığı fermanda" bundan böyle dergahta mecliste ve meydanda Türkçe'den başka bir dil kullanılmayacaktır" diyerek Türkçeyi resmi dil ilan etmiştir

yazarların whatsapp durumları

safe
"J'attendrai". Çok sevdiğim fransızca bir şiirden alıntı. "Bekleyeceğim" anlamına geliyor. Kimse anlamasa da şekilli şukullu gözüküyor diye durum yapmıştım. Bugün bir aile tanıdığı "kimi bekliyosun sen kız?" diye sordu. İlk başta anlamadım, sonra çok güldük. Diyeceğim odur ki afilli gözüksün diye durum yaptığınız ama kendi dilinde çok da anlamlı olmayan şeyleri anlayan birileri çıkabiliyor.

kadın şehir olsa nasıl şehir olurdu

nickthechopper
bütün şehir, karmaşık ve daha önce eşi benzeri görülmemiş kompleks bir yerleşime sahip olurdu. her köşe bucağı, ayrı bir gizem taşıyan keşfedilmemiş bir kokuyla tanınırdı.

içine düştüğünüzde, muhtemelen kaybolacaksınız, yönergeleri takip ettiğinizde de çıkmaz sokaklarına ulaşacaksınız. hiçbir çıkışı olmayan bir labirentte, duvarlarına tırmanamıyacaksınız.

üzgün olduğunda, gündüzleri hava soğuk ve yağmurlu, geceleri ise panjurları gıcırdatacak fırtınaları olurdu. belki yazların hiç yaşanmadığı bir coğrafyada olabilir ancak, bu hangi şehirde olduğunuza bağlı olacak. belki de o kadar ateşli bir şehir olacak ki her zaman yanacaksınız.

yıldız haritası

portakallipekinordek
güneş, ay, merkür, venüs, mars, jüpiter, satürn, üranüs, neptün, pluto, ay düğümü, şans noktası, varteks, ep ve 12 tane ev (1. yükselen, 4. ayakucu, 7. alçalan, 10. başucu) üzerinden yorum yapılarak çıkarılır.

çok saçma bir şekilde bunun yorumlanması için 500 lira kadar para ödeyenler var. üstelik yorumlamayı öğrenmek çok kolay. valla bak ben de yapabiliyorum