10 bin saat kuralı

kralisevenkadin
Bu kurala göre kısa yoldan hızlıca başarıya ulaşmak gibi bir durum yok. Gladwell, öğrenme safhası her insan için değişiklik gösterse de şu anda başarıya ulaşmış kişilerin, öncesinde mutlaka en az 10 bin saatlerini ilgilendikleri konuya harcamış olma olasılıkları yüksek diyor.

Malcolm Gladwell aynı zamanda tezini desteklemek için başarılı olmuş insanların hayatlarını araştırıyor. Bunun için de özellikle evden kaçıp kod yazmaya giden iki genç olan Bill Gates ve Paul Allen'ın Microsoft'u kurma hikayelerinden ilham alıyor.

Elbette istenilen başarıyı yakalamak için 10 bin saat harcamak kolay değil. Bu uzun bir süreç ve istikrarlı çalışmayı gerektiriyor. Daha anlaşılır anlatmak gerekirse uzmanlaşmak istediğiniz herhangi bir alana günde 8 saat ayırsanız ve haftada ortalama 5 gün bu şekilde devam ederseniz yılda 240 gün gibi bir çalışma süresi oluyor. Bu da yaklaşık 1920 saat ediyor. Böylelikle başarıyı yakalamak için öğrenmek, araştırmak ve çabalamak bir yaşam tarzı haline geliyor.

cumhuriyet bayramı

jrriquelme
Hakkında henüz başlık açılmaması beni üzmüş olan en büyük milli bayramımızdır...

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 29 Ekim 1923'te Cumhuriyet yönetimi ilan etmesi anısına her yıl 29 Ekim günü Türkiye'de ve Kuzey Kıbrıs'ta kutlanır.

yaran fıkralar

ornek vatandas
Aksi huylu profesör, karısıyla akşamüstü gezerken sık sık öğrencilerine rastlar, selamlarına sürekli " ben de aynı duygular içindeyim.. Bilmukabele" diye cevap verir. Sonunda karısı dayanamayıp sorar :
" niçin boyuna ben de aynı duygular içindeyim diyorsun bey?
Profesör :
" öğrenci ruhunu bilirim. Ben de öğrencilik yaptım. Keratalar bana selam verirken, içlerinden küfrettiklerini çok iyi bilirim ".

neden bekliyorsun?


Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.
Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.

katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol