ekşi sözlük

0 /
nevarlan zimbo
İnternet sektörünün yeni yeni gelişim gösterdiği 1999'lu yıllarda Sedat Kapanoğlu tarafından kurulan (bkz: Ekşi Sözlük), her daim internet sektörünün içerisinde bulunan birçok terimin ve konuşulan birçok olayın yazarlar tarafından açıklamasının yapılmasını amaçlamaktadır. İlk kurulduğu zamanlarda “sourtimes.org” adlı sitenin bir alt kolu olarak tanıtılmış olsa da bir zaman sonra o siteden tamamen bağımsız bir hale gelmiştir. Yıllar geçtikçe internet kullanımı daha fazla yaygınlaştığından fikirlerini özgürce belirtmek ve bazı konular hakkında rahat yorum yapmak isteyen kişilerin tam olarak uğrak mekanı olmuştur. Türkiye'de olan birçok olayın en ince ayrıntısına kadar eleştirildiği bir ortam olması sebebi ile bu platformda yapılan eleştiriler herkes tarafından dikkate alınmaktadır.

Sözlüğün Kuralları ve Yapıtaşları
Ekşi Sözlük adminlerinin belirlediği kurallar çerçevesinde her yazar kendi fikirlerini beyan etmekte özgür olup herhangi bir konuda uygunsuz bir hitap şekli ile yorum yapılırsa bu yorum adminler tarafından kaldırılmaktadır. Her ne kadar özgür bir sözlük gibi gözükse de her yerde olduğu gibi burada da bazı kurallar baş göstermektedir.

Sözlük yazarlarının kurallara uymamasından dolayı sözlükten engellenmesi gibi olaylar ile karşılaşılabilmektedir. Sözlükte açılan başlıkların ve yapılan yorumların herkes tarafından kabul edilmiş cümleler olması zorunluluğu bulunmayıp aynı zamanda tarafsız gibi görünmesine de gerek yoktur. Kısacası herkes kendi düşüncesinden sorumlu olup istediğini kurallar çerçevesinde dile getirebilmektedir. Sözlüğe yapılan yazar alımları sürekli olarak açık durumdadır.

Ekşi sözlüğe ilk giriş yaptığınızda entry girme imkanınız her ne kadar bulunuyor olsa da açtığınız başlıklar sadece “çaylaklar” statüsünün altında gözlemlenebiliyor. Çaylak olarak başladığınız sözlük kariyerinize sözlükte aktiflik durumunuza göre rütbe atlayabiliyorsunuz. Bu rütbe atlama sürecinin herhangi bir belirli zamanı bulunmuyor. Bu süre 5 yılda olabiliyor 3 ayda olabiliyor.
chechen
uzun yıllar yazdıktan sonra, ikinci bir hesap açmak için günlerce sıramın gelmesini bekleyip sıranın hiçbir zaman gelmeyeceğini anlamamla birlikte aydınlanma çağına girdiğim, yeni üyelik kabul algoritması farklı çalışan hede.
brt
Eski başlıklara ve entrylere baktığınızda çok kaliteli yazılar görebilirsiniz. Hatta yazarların zekasına hayran kalırsınız. Ama zaman geçtikçe bu özelliğini kaybetmiş gibi görünüyor. gene de bir çok aramada googleda en üstlerde çıkar ve faydalı da olur.
harbi kiz
ekşi sözlük sebepsiz yere istemediği üyelikleri sonlandırabiliyor bu durum fazla can sıkıcı. kaşını beğenmedim sil üyeliği. gözünü beğenmedim 1 ay banlısın.
1
walestn walestn
Oyuzden megasozluge devam
joseph k
sözlüklerin atasıdır. kendisinden sonra kurulan her sözlük ondan beslenir. haliyle kendisinden sonra kurulacak bir sözlüğün kulağı geçmesi epey zor olabilir.
0 /

neden bekliyorsun?


Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.
Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.

katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol