ekşi sözlük

0 /
nevarlan zimbo
İnternet sektörünün yeni yeni gelişim gösterdiği 1999'lu yıllarda Sedat Kapanoğlu tarafından kurulan (bkz:Ekşi Sözlük), her daim internet sektörünün içerisinde bulunan birçok terimin ve konuşulan birçok olayın yazarlar tarafından açıklamasının yapılmasını amaçlamaktadır. İlk kurulduğu zamanlarda “sourtimes.org” adlı sitenin bir alt kolu olarak tanıtılmış olsa da bir zaman sonra o siteden tamamen bağımsız bir hale gelmiştir. Yıllar geçtikçe internet kullanımı daha fazla yaygınlaştığından fikirlerini özgürce belirtmek ve bazı konular hakkında rahat yorum yapmak isteyen kişilerin tam olarak uğrak mekanı olmuştur. Türkiye'de olan birçok olayın en ince ayrıntısına kadar eleştirildiği bir ortam olması sebebi ile bu platformda yapılan eleştiriler herkes tarafından dikkate alınmaktadır.

Sözlüğün Kuralları ve Yapıtaşları
Ekşi Sözlük adminlerinin belirlediği kurallar çerçevesinde her yazar kendi fikirlerini beyan etmekte özgür olup herhangi bir konuda uygunsuz bir hitap şekli ile yorum yapılırsa bu yorum adminler tarafından kaldırılmaktadır. Her ne kadar özgür bir sözlük gibi gözükse de her yerde olduğu gibi burada da bazı kurallar baş göstermektedir.

Sözlük yazarlarının kurallara uymamasından dolayı sözlükten engellenmesi gibi olaylar ile karşılaşılabilmektedir. Sözlükte açılan başlıkların ve yapılan yorumların herkes tarafından kabul edilmiş cümleler olması zorunluluğu bulunmayıp aynı zamanda tarafsız gibi görünmesine de gerek yoktur. Kısacası herkes kendi düşüncesinden sorumlu olup istediğini kurallar çerçevesinde dile getirebilmektedir. Sözlüğe yapılan yazar alımları sürekli olarak açık durumdadır.

Ekşi sözlüğe ilk giriş yaptığınızda entry girme imkanınız her ne kadar bulunuyor olsa da açtığınız başlıklar sadece “çaylaklar” statüsünün altında gözlemlenebiliyor. Çaylak olarak başladığınız sözlük kariyerinize sözlükte aktiflik durumunuza göre rütbe atlayabiliyorsunuz. Bu rütbe atlama sürecinin herhangi bir belirli zamanı bulunmuyor. Bu süre 5 yılda olabiliyor 3 ayda olabiliyor.
brt
Eski başlıklara ve entrylere baktığınızda çok kaliteli yazılar görebilirsiniz. Hatta yazarların zekasına hayran kalırsınız. Ama zaman geçtikçe bu özelliğini kaybetmiş gibi görünüyor. gene de bir çok aramada googleda en üstlerde çıkar ve faydalı da olur.
Piscess
Ekşi sözlüğün ne oldugunu zaten açıklayan açıklamış. İlktir güzeldir.

Ama şuan ekşi sözlüğün imajı tamamen eleştirmek kötülemek için var olan sözlük havasına giriyor.
Bunun sebebi ise yeni nesl yazarlar bence.

Çogu yazarı yorum yapmak için değil de kötü yorum yapmak için giriyor sözlüğe.

Bu tip insanlar da sözlüğün imajını zedeliyor malesef
hahed
artık eski kalitesi kalmayan, inci sözlük kalite standartlarına ulaşmış yıllarımı verdiğim sözlük. sol tarafta sürekli "türk kızlarının çirkin olması", "sevişecek yazar veritabanı", "türk kızlarının seksten anlamaması" gibi formatını kaybetmiştir.
vonnord
Ekşi de yazar olmak mı tamamen hayal ürünü uyuyup rüyanda bile göremeyeceğin bişey tabi eskiden şimdi herkez ekşi de yazar herkez yanlis bilgi veriyor eski tadi yok[ekşi [/sozluk]
1
nickpic nickpic
"Ekşi'de yazar olmak mı,tamamen hayal ürünüydü,rüyanda bile göremeyeceğin bir şeydi(rüya görüyorsan zaten uyuyorsundur).Tabii ki eskiden bu böyleydi.Şimdi herkes Ekşi'de yazar,herkes şüpheli bilgi veriyor.Eski tadı yok." şeklinde yazamadığın için yazar olmamış olabilirsin.Yazar alırken yazım kurallarına da dikkat ediyorlar çünkü yazım kurallarına dikkat eden kişi,anlam ve ifade bütünlüğüne,bilginin doğruluğuna ve fikrin akla yatkınlığına da dikkat ediyor.Bilgin olsun bro.
Not:hemen hemen her olayın dozunu kaçırsa da en iyi bilgi sitelerinden biri.en azından okunabilirliğini sürdürüyor.
0 /

Neden Bekliyorsun?

Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.

Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.