erken seçim oy oranları tahmini

turkona
akp: %31
chp: %33
mhp: %9
iyi: %13
hdp: %6
diğerleri: %8
cumhur ittifakı: %38
millet ittifakı: %47
chp + iyi parti + hdp = %52 -5 hata payı.
akp + mhp = %40 +2 hata payı..
tahminlerim de genel de yanılsam da;
bu da burada dursun..
my name is nobody
rakamların havada uçuştuğu tahminlerdir.

akp - %40-41
mhp - %10-11
chp - %25-26
iyi - %12-13
hdp - %10
Kalan tüm partiler yaklaşık %2-3.

Ben türk siyasetinde hatların çok belli olduğunu ve bu çizginin bozulacağını düşünmüyorum. Örneğin; Büyük şehirlerde yenildiği için yenilgi aldığı düşünülen AKP'nin 2019 yerel seçimindeki oy oranı %44. Bunun nedeni Anadolu'da çok sert bir seçmen saf duruşu var. Şehirleşme ne kadar artarsa bu zayıflıyor.

Şahsi fikrim burada oyunu bozabilecek tek bir husus var. O da CHP'nin iyice sağa kayması. Zira CHP biraz sağa kayarak yerel seçimlerde yüzde 30'ları gördü. Bu sağa kayışı artırarak yüzde 35'leri görmeleri mümkün. Lakin böyle bir kayış aynı zamanda CHP'de ulusalcıların ayrılmasıyla sonuçlanır.

Ben Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanacağını düşünüyorum. Ancak meclis çoğunluğu konusunda sıkıntı yaşayabilirler.
Gülenyüz
Olması taraftarı değilim, umarım da olmaz. Bildiğin darbe! Ülke ekonomik olarak zaten bitik durumda, seçim demek ciddi bir külfet demek.... Manevi zararlarını saymıyorum bile, ki bu da çok ciddi zararlar veriyor. Olursa da, bizim millet garantici daha iyisi yok diyerekten yine adı lazım değilleri başa getirirler. Belki de maymun gözünü açmıştır...
(bkz: bilemiyorum altan)

neden bekliyorsun?


Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.
Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.

katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol