evdeki antibiyotik ilaç stoğu

yurttaş Gandalf
Bizim toplumun en temel ortak özelliklerinden biridir.
Baş ağrısına, diş ağrısına, mide ağrısına, boğaz yanmasına, kas gevşetici vs. her sorun için evde muhakkak ilaç bulunur. Ufak bir sorunda önce evdeki eczaneden faydalanarak sorun çözülmeye çalışılır daha sonra birinci basamak sağlık merkezine gidilir.
İşin tezatlığı ise bu ilaçlar doktorun verdiği ama kullanılmayan yada olması gerekenden daha kısa süre kullanılan ilaçlar.
hem sağlık için tehlikeli hemde milli servet çöpe gidiyor. Biz sürekli gereksiz ilaç tüketiyoruz fakat hayati ilaçlar SGK ödeme listesine alınmıyor, Vazgeçelim bu huyumuzdan.
portakallipekinordek
ilaç kullanımına şiddetli ağrılar ve mecburi durumlar olmadığı sürece karşı olduğum için evde olmayan stoktur. en fazla birkaç tablet, bir kaç şurup bulunur. onlar da kullanıldıktan sonra iyileşmeye rağmen bitmeyen ilaçlardır.

mesela teyzem; tamamen bir ilaç deposudur. merhemler, ampuller, şuruplar, tabletler, damlalar, spreyler ve akla gelmeyecek her şey vardır. fazladan almaz ama çok sık hastaneye gittiği için bulunur. sayarsa 7 hastalığı vardır.
sen benimsin
Eskiden ilaç bulmak meseleydi, paran olsa dahi alamazdın. Şimdi bolluk zamanı ve neredeyse bedava olan ilaçlar evlerde gereksiz yere stok yapılıyor. Tehlike arz ettiği gibi tarihi geçene kadar tutulup israf ediliyor. Elinizde olan ilaçları bir sağlık kuruluşuna veya eczanelere vererek ihtiyacı olan insanlara dağıtılmasını sağlayabilirsiniz.

Neden Bekliyorsun?

Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.

Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.