evliler mi bekarlar mı daha mutlu sorunsalı

0 /
my name is nobody
Elma ile armutun karşılaştırmasıdır birazda...

Öncellikle kişi evliliği ne olarak ele alıyor? Mesela bir arkadaşım vardı evliliği bir amaç olarak ele almıştı hep, sonunda evlendi ve gayette mutlu bir evliliği var. Mesela benim için evlilik inilmesi gerektiğinde kaçınılmaması gereken bir otobüs durağı yalnızca ve bekarım ama son derece mutluyum.

Bir de mutluluk çok geniş bir kavram. İnsan sadece içtiği bir çaydan da son derece mutlu olabilir. Sanırım en doğrusu kişi hangi konumda mutluysa o konumu korumasıdır.
seyirhalinde
mutlu olmayı, evliliği ve bekarlığı nasıl tanımladığınıza göre değişir. bence mutluluk içsel bir şeydir ve evli ya da bekar olmakla doğrudan ilişkilendirilemez.
bunun dışında evlilik beraberinde her anınıza eşlik eden birini getirdiği için bekarken yaptığınız her şeyi +1 ile yine yaparsınız. ama bekarken geniş bir hayat yaşıyorsanız ve evliliğe bakışınız sadece tutsaklık ise bekar kalın. kimsenin başını yakmayın, sadece siz değil başkaları da mutlu olsun.
nofearnomercy
İkisi de kapışır
Sevgililik müessesi kazanır !
İnsanı yoran şeyler sorumluluklar , kalıplar, görevler...
Mutluluk ihtiyaçlarını azaltmakta mümkündür.
Ne kadar az şeye ihtiyaç duyarsan o kadar mutlu olursun.
(Edit: Bayan doktordan temiz kullanılmış taze bekar.))
Gülenyüz
Bardağın dolu tarafını görebilen herkes daha mutludur. Mutluluk bireyseldir ve bulaşıcıdır. Başkasının sizi mutlu etmesini beklemeyin ne ile mutlu oluyorsanız onlara yönelin. bir başkasını mutlu edince de mutlu olursunuz.

Aslında onca yaşanan kötü olaylara rağmen mutlu olabiliyorsa insan, kendisinden daha kötü durumda olanların varlığının farkında olduğundandır. Hayatımızda ki nimetlerin farkında olup şükredenlerden olma umuduyla...
amigdala
tarafların yaşamına göre cevabı değişebilecek sorunsal başlığı.

bir arkadaşım var, ailesi tarafından epey baskı görüyor.
tesettüre girmesi isteniyor, makyaj yapmaması isteniyor, sevgilisi olmamasını ve erkeklerle konuşmamasını istiyor, daimi bir baskı kısacası... haliyle kendisi de şu an erkek arkadaşı olan kişi ile evlenmeyi düşünüyor, kaşıklı bir düşünce tabii bu.

şöyle bir de kendime bakıyorum
ailemin bu tarz baskıları yok, olmaması beni mutlu ediyor bir yandan, çünkü; ne kadar baskı, o kadar aksi durum.

şimdi ikimiz de bekarız ama o mutsuz bir bekar, ben mutlu hir bekarım. o evlenirse mutlu olacak, bunu biliyorum ama ben evlenirsem durum böyle olur mu bilemiyorum.
0 /

neden bekliyorsun?


Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.
Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.

katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol