evrensel ahlak yasası

Mega sözlük 1. Nesil yazar
hickirik
Mümkün olmayan başlıktır.

Sadece lokal olarak ülkemizden örnek verecek olsak bile bölgelere göre, illere göre, semtlere göre bile ahlak kavramı farklılık gösterir. Bazı yerlerde kadının erkeğin önünden yürümesi dahi ahlaksızlık olarak tanımlanırken bazı bölgelerde bu doğal olarak gündeme bile gelmez. Bazo bölgelerimizde sokağa sigara izmariti atmamaya özen gösterilip atanlar ayıplanırken birçok bölgede bu normaldir.

Bölgelere göre bile yaşam tarzına ya da davranışlara göre ahlak kavramı farklılık gösteriyorsa "ahlak" kavramının evrenselleşmesi ütopyadır
megatron
mümkün değildir. Zira herkesin ahlak anlayışı başkadır. Bu toplumsal değil, bireyseldir. Fakat kitlelerin yönetilmesi için ulusal veya uluslar arası ahlak yasaları sunulmuştur. Fakat temelde bakıldığında bunların saçmalıktan öte olmadıkları rahatça görülebilmektedir.
Örneğin kadınların göğüslerinin gösterilmesi +18 içerik olarak yayınlanıyor ve "ayıp" olarak karşılanıyor. Ancak göğüs ucu görünmediği taktirde hiçbir engele takılmadan her platformda paylaşılabilir. Yani bir kadın göğüs uçlarına bir bant takar, ve bunu instagram da rahatlıkla paylaşırsa herhangi bir sorun olmaz.
Mega sözlük 1. Nesil yazar

neden bekliyorsun?


Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.
Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.

katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol