fakirlere para vermek fakirliği azaltır mı

worldwideweb
Öncelikle bu konuda herkesin fikirlerini, düşüncelerini merak ediyorum. Bu başlığa giren herkesin bir entry girmesini istiyorum.

Herhangi bir konuda para harcanması bir kısım için gereksizdir. Bi taraf bunu gerekli bir harcama olarak görürken bi taraf gereksiz olarak görür.

Bu harcamayı gereksiz gören kişiler ise "neden bu parayı bir fakire yardım etmek için kullanmadın, bir fakiri doyurmadın" der. Ama dediğim gibi bu her konuda söylenir.

Şimdi soruyorum, fakirlere ne kadar para verirsek Dünya'da fakir kalmaz? Onun yerine istihdam sağlansa, herkese çalışabilme imkanı verilse. Yine çalışmayan olursa fakir kalsa daha mantıklı değil mi? Hem bu sayede hakeden kişi para kazanmış olur. Ülke ekonomisine faydası olur.

Türkiyede fakirlere yardımın bu kadar yüksek olması mı ekonomiyi buraya getirdi yoksa konuyla ilgisi yok mu?

Sonuç olarak fakirlere para vermek fakirliği azaltır mı? Arttırır mı?

kralisevenkadin
Fakirlere para vermek fakirliği arttırır bence. Konuyu açacak olursak bizim milletimiz hazırı sever ve yorulmadan para yemekte baya zevkli gelir bunu da alışkanlık haline getirirler. Mantıklı olansa iş imkanı vermek elhamdülillah fakirin de eli ayağı var (engelliler hariç) iş görecek vaziyette oldukları için para vermek değil iş imkanı vermek makbul geçer istihdamı da o zaman sağlarız.
eylul
fakir yerine, ihtiyaç sahibi denilse daha doğru olur. birinci husus bu.
bana balık verme, balık tutmayı öğret demişler, bu ülkede milyonlarca kişi bırakın yoksulluk sınırını açlık sınırının altında yaşıyor. herkes birbirine para vererek, o şekilde refah seviyesi yükselmez. ihtiyaç sahiplerinin, hayattaki ihtiyaçlarını giderecek üretim sermayeleri açmak kurmak en doğru olanıdır. aksi halde al şu parayı demek insanlara hakaret gibi gelir. herkesin bir onuru gururu var. insanları istihdam etmek lazım, emek edip o insanın da ben bu parayı bileğimin hakkıyla kazandım demesi lazım herkes hak etmediği parayı almaz.
portakallipekinordek
entry'deki videonun tamamını dinleyemedim ama kesinlikle para verilerek fakirliğin azalacağını düşünmüyorum. dünya'da fakirin kalmaması gibi bir durum da söz konusu değil bence. bu durum ne kadar çabalarsan çabala, asla vücudunun en üst noktasına dokunamazsın olayına benziyor.

para vermek yerine, kızılay gibi bilinen yardım kuruluşlarına destek olunabilir. onlar da para vererek değil; gıda, giyim ve yaşam koşullarını sağlayabilecekleri şekilde para dışında yardımlar yapıyor. fakir olarak gördüğünüz, yardım edemediğiniz ya da geçimini sağlayamadığını düşündüğünüz insanlar için yardim isteyebilirsiniz.

bu şekilde yardım etmek bazı insanların belki tembelleşmesini, çalışma çabasını azaltabilir. böyle bir durum da var. bu yardımların sadece çalışma gücü olmayan, herhangi bir hastalığı olan ve gerçekten yardıma ihtiyacı olan insanlar için yapılması gerektiğini de düşünüyorum.

işi beğenmeme, harcanılan emekle kazanılan paranın orantılı olmayışı da insanları işsizliğe itiyor. yine de ben para kazanmak isteyen insanın her türlü işi yapabileceği kanaatindeyim.
nickthechopper
peki ya, kime göre fakir?

fakirliği, insanların ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamamasına göre değerlendirmek bana saçma geliyor. çünkü birçok insanın varyemez olduğunu biliyorum. hatta o kadar takıntılı ki evin ihtiyaçlarını karşılamak yerine para biriktiriyor. hatta şöyle bir durum da söz konusu, bazılarının durumu oldukça iyi ama dışarıdan baktığınızda eski püskü kıyafetler, yıkık dökük evde yaşamlar vb.

öte yandan, yine fakir olduğunu düşünmediğimiz kişilerin dışarıda yemek yiyecek parası bile yok. ama üzerindeki çakma Nike, adidas lar hat safhada. veya taksitle iPhone lar almaları...

bana göre asıl sorun insanların olduğu gibi görünmemesi. fakirler zengin gibi, zenginler fakir gibi görünmeye çalışıyor. elbette istisnai durumlar var. ama ben bunun çoğunluğu oluşturduğunu düşünüyorum.

kime para vereceğiz o halde?
mega yazar
Fakirlik yapısal bir sorun ve ancak yapısal değişiklikler fakirliği azaltabilir:

1. Eğitim seviyesinin yükselmesi
2. Eğitim kalitesinin yükseltilmesi
3. Beton gibi Tek seferlik değil fabrika gibi üretken yatırımlar
4. Üretim-istihdam-ihracat modeli
5. İstihdamda yüksek katma değer ve verimlilik

Tek başına istihdam da fakirliği çözmüyor. Yoksulluk sınırı aylık 7.044 tl.
benruhibey
Fakirlik, fakire "sadaka" zihniyetiyle para vererek ortadan kaldırılamaz. Bunun sürdürülebilir çözümü daha dengeli bir paylaşım sağlayan ekonomik sistem. Tarihin her döneminde fakir ile zengin vardı ancak günümüzdeki kapitalist sistem makası o kadar açtı ki dünya servetinin % 90 I bir grup azınlığın elinde. Bu kadar ucurumun fazla olduğu bir sistem ya kendini revize eder ya da işlemez hale gelir ve çöker.
Sigmund Freud
Bu fikrin bir adı var ve adı objektivizm. Bu fikir zenginlerin fakirleri değil fakirlerin zenginleri sömürdüğünü söylüyor. Çünkü zengin adamla fakir olanın kafa yapısı çok farklı. Siz zenginliğe müsait bir kafa yapısına sahip bir adama para verdiğinizde bu adam o parayı sermaye olarak görür ve canını dişine takarak sahip olduğu bilgi birikimine en uygun olan işi kurur. Ve buraya dikkat sağlam ve istikrarlı bir büyüme sağlar kolay kolay risk almaz. Ama fakirliğe yatkın bir kafa yapısına sahip olan birine bu parayı verdiğinizde büyük olasılıkla yiyip bitirir. Hadi değerlendirdi diyelim gidip gayrimenkul alıp kiraya verir uğraşmak istemez yani. Büyük ihtimalle de depreme dayanıklı olmayan bu gayrimenkul birkaç yıl sonra elinde patlar. Velev ki çok ufak bir ihtimal iş kurdu. Gider dönerci açar ve en ucuz malzemelerle bu işi ilerletmeye çalışır. Fakat burada da çok sakat hareketler yaptığı ve bir ön bilgiye sahip olmadığı için burayı batırır. Yani hiçbir şekilde ne bir şey öğrenir nede eğitimini alır. Sadede gelecek olursak siz istediğiniz kadar balık tutmayı öğretin yine gidip balık tutan birinin yanında çalışacaktır. Doğal olanda budur bazıları kendi işini kurup altında yüzlerce kişiyi beslerken büyük çoğunlukta bu yüzlerce kişi olacaktır. Bizim yapmamız gereken bu girişimleri yapmak isteyen gençleri en iyi şekilde eğitmek ve disiplin vermektir. Ki altlarında çalışacak insanları beslesinler. Bu eğitim şekli tuba ağacı modelidir. Tuba ağacı cennette olduğuna inanılan kökleri yukarı başı aşağı giden bir ağaçtır. Yani eğitim önce üniversitelerde en iyi şekle getirilmelidir. Gerisi zaten hallolur.