felsefe

0 /
Kader
philo ve sophia kelimelerinden türemiştir. philo sevmek, sophia da bilgelik demektir. filozof, bilgi peşindedir. hiçbir zaman bilgiye sahip olduğunu iddia etmez. Sokratesin
dediği gibi bildiğim tek şey hiçbir şey bilmediğimdir, felsefenin başlangıcı düşünmektir.
3
Pişmanlık çiçeği Pişmanlık çiçeği
Aklımda Toplanan Cümlelerin birleştiği bir entry...
albino aborjin albino aborjin
sokrates'in o cümleyi söylerken amacı farklıydı yalnız.
Kader Kader
Kendi yorumunuzla bizleri lütfen aydınlatınız.
Kader
Felsefe kuşkudur, kaygıdır. Şüpheye düşmeden felsefe yaşanamaz
1
Pişmanlık çiçeği Pişmanlık çiçeği
Felsefe sonu olmayan cevaplardır...
Değişkenliğin en çok etkilendiği İlim/Bilim düşünce/hayal dalıdır...
albino aborjin
"mademki asıl felsefe bize yaşamayı öğreten felsefedir ve mademki çocuğun da öbür yaştakiler gibi, ondan alacak olduğu dersler vardır, niçin çocuğa felsefe öğretilemezmiş:
çamur yumuşak ve ıslak; çabuk, çabuk olalım. durmadan dönen çark biçim versin ona.
bize yaşamayı ömür geçtikten sonra öğretiyorlar"
montaigne denemeler/felsefe ve yaşam

bana bunu anımsatan bir alıntı ekleyeyim buna;

"insan doğduğunda zayıf ve esnektir, öldüğündeyse katı ve duyarsız. bir ağaç büyürken, yaşken yumuşak ve eğilip bükülebilir bir durumdadır; fakat kuruyup katılaştığında artık büyümez, ölür. katılık ve güç, ölümün yoldaşıdır. esneklik ve zayıflık ise varlığın tazeliğinin, hayat doluluğunun ifadesidir. çünkü artık katılaşmış olan hiçbir zaman kazanmaz."
andrey tarkovski iz sürücü filminden.
donkiotun paal donu
Birçoğumuz için felsefe zihinsel bir egzersizdir. Bir strateji oyunundan daha pratik bir uygulaması yoktur. Bazıları bunu bir sanat formu, ruhu tatmin etmek için eğlenceli bir faaliyet olarak görebilir. Kimisi de, felsefenin insan üzüntüsünü iyileştiren terapötik etkisi olabileceğini iddia eder.
Felsefe, gerçek dünyaya kendi başına pratik uygulama sağlayan bir disiplin olması gereken bir konu değildir. Felsefenin diğer tüm disiplinleri güçlendirmesi ve gerçek dünyadaki diğer disiplinlere nasıl yaklaştığınıza dair bir perspektif sunması beklenir ve gerekir.
Bir tartışmada fizikçilerden biri, felsefenin kurgudan başka bir şey olmadığını, bir fantezi dünyasındaki kimeradan başka bir şey olmadığını ve bu nedenle filozofların dünyamızda Harry Potter veya Star Wars hayranlarının yaptıklarından daha fazla bir etki üretmediğini söylemişti.
Birçok insan felsefeyi gerçekten gerekli görmez. Bu sizin biraz da pozisyonunua bağlıdır. Kendimizi eğitirken, bu hayatta en önemli becerileri öğrenmeye çalışırız. Belli bir iş veya eğitim için mücadele verirken; Matematik, Fen, Sosyal Bilimler ve belirli diller bize daha yararlı görünebilir. Ancak bir üniversitedeki neredeyse çoğu bölüm felsefe neticesinde doğmuştur. felsefe bir ''yükselişe'' ulaştığında yeni bir çalışma alanına girer.
Hal böyle iken, felsefe; ekonomik sistemlerin gelişimi, ülkelerin kurulması, yasaların hazırlanması ve düzenlenmesi, edebiyat ve sanattaki gelişme, dilbilim, bilişsel bilim, ekonomi, doğa bilimleri, siyaset bilimi alanlarında oldukça büyük rol oynamıştır.
Demem o ki, Birçok çalışma alanı, bir disipline kristalleşmeden önce puslu, neredeyse mistik bir aşamadan geçer. Bir grup birey ne çalışmak istediklerini kabul ettiklerinde, hangi yöntemlerin kabul edilebililir veya edilemez olduğuna karar verdikten sonra, bir ''konu'' veya ''disiplin'' doğar. Bu yolda ilerlemek adına Felsefe gereklidir ve faydalıdır. Ama etkisi çok genel ve temeldir. derin etkisini anlamakta zorlanırız hep.
Neredeyse tüm felsefe dersleri, popüler kavramlar veya felsefe tarihi bağlamında iyi bir akıl yürütmeyi teşvik eder ve kendinizi geliştirmeye yardımcı olurlar. ancak felsefenin gerçek hayata en yararlı olduğu kısım, eleştirel düşünmedir. Ve eleştirel düşünme yeteneğine sahip olmak, bazı gerçek yaşam durumları için çok büyük bir yarar sağlar. Tüm bu yararları saymaya başlamak mantıklı bir hareket değildir. Hayatın herhangi bir anında, bir şey hakkında sağlıklı bir karar vermek zorunda olduğumuzda, bu kararı her zaman muhakeme ederiz. Bu şekilde, daha iyi bir düşünür, daha iyi bir yönetici, daha iyi bir yazar, daha iyi bir okuyucu, daha iyi bir seçmen, daha iyi bir baba, anne veyahut daha iyi bir arkadaş olabiliriz.
0 /

neden bekliyorsun?


Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.
Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.

katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol