güçlü insan

kralisevenkadin
bazen oldukça ağır gelen eylem haline gelir "güçlü olmak." yoruluyor, yıpranıyor çöküyorsun ama her şeye rağmen güçlü ve dimdik durman gerekiyor. çoğu kez mecburiyetler seni güçlü olmak zorunda bırakıyor.

hem ne demişler;

"güçlü insanlar, üç derin duyguyu gösterişsiz yaşarlar.
inancını, aşkını, acısını..."
cakyamuni
güçlü insan nedir?
bugün çok değişik tanımları olabiliyor kimisine göre para, kuvvet, şan, şöhret gibi değişik karşılığı olabiliyor.
bundan 3 ay öncesi bende olan tanımı şuydu; güçlü insan kendine yeten, birilerine ihtiyaç duymayan, kendi yarasını, kendi sorunun kendi saran veya çözendi.
ve ben yıllarca güçlü insan olmaya çalıştım. kendi başıma ayakta kalmaya, düştüğümde veya canım yandığında kimseye ne yaramı ne zayıflığımı gösterdim.
biri canımı yaksa neden bunu yapmasına izin verdim diye hep kendime yüklendim.
farkında olmadan nasıl zarar vermişim kendime, güçlü olmak için, ne kadar yalnızlaşmışım, ne kadar insanları sırtımda taşımışım geriye dönüp baktığımda bu yaptığım için pişmanım.

güçlü insan ütopya gibi bir şey. Gerçekleşmesi mümkün olmayan durum. İnsan acizdir, insan muhtaçtır ve insan sosyaldir. Güçlü olmaya çalıştıkça hem kendine hem başkalarına daha fazla zararlar veriyor.
güçlü insan kavramı artık değişmeli ve şöyle bir tanım getirilmelidir.
insan kalmayı başarandır, birinin derdiyle dertlenen, derdini anlatan, ağlayan, gülen, eldivensiz, maskesiz hissettiği gibi yaşayandır.
tek başıma ayakta kaldım, düştüm kalktım her defasında yalnızdım, çok param kuvvetim var, istediğimi yaparım tarzı cümleler güçlü insanın değil yalnız insanın cümleleridir.
Benim gibi güçlü olmaya çalışırken yalnız insana evrilmeyin
mebuus
Hayat hiç kimse için düz bir yol değildir.Herkesin hayatı birçok zorluk ve sıkıntıyla doludur.Güçlü olan insanlar,kendi zaafiyetlerini bilen ama hayatlarını güçlü yönleri üzerine kurabilen insanlardır.Güçlü olan insanın kaynağı hiç tükenmez.Hangi zorlukla, hangi engelle karşılaşırsa karşılaşsın,elinden gelenin en iyisini yapmaya kararlı bir insanın hayattan korkusu olmaz.
Güçlü olmak,neye sahip olduğumuzla değil, kendimize ne kadar güvenmeyi tercih ettiğimizle ilgili bir konudur.
turkona
kontrolünü kaybetmeyen insandır.
ebeveynlerin çocuklarını nasıl yetiştirdiği ile alakalıdır. çocuğa özgüveni, sorumluluğu, iyilik ve doğruyu, doğru konuşmayı, insanlarla olan ilişkileri, ahlaki kuralları, bs. öğretmek gerekir..
bunları öğrenen çocuk, büyüyünce güçlü biri olacaktır. ağaç yaşken eğilir...
my name is nobody
Hayatın her alanında güçlü kalabilen -ya da güçlü çok soyut kalıyor belki zaafiyet göstermeyen insan demek lazım- var mıdır bilmiyorum. Ancak şunu biliyorum bizi biz yapan şeyler güçlü olduğumuz noktalar kadar zayıf olduğumuz noktalardır. O halde asıl zanaat bu iki unsuru da olabildiğince iyi bir şekilde yönetmekten geçer.

neden bekliyorsun?


Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.
Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.

katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol