hafıza geliştirme ve güçlendirme teknikleri

kral benim
Hayal Etme ile Hafızayı Geliştirme Yolları: Hayal etmek hatırlanması zor objeyi yada durumu kolay hatırlamanızı sağlar. Edinmeniz gereken bilgiyi ilk duyduğunuzda zihinde oluşan ilk hayali canlandırın, canlandırma ne kadar komik ve esprili olursa hatırlamak o denli rahat olacaktır. Olayları hayalimizde hikayeleştirmek hatırlamayı kolaylaştırır.

hafıza geliştirme ve güçlendirme teknikleri
megasozluk.com/foto

Çağrışım Tekniği ile Hafızayı Geliştirme: Hayal kurarken edindiğimiz bilgiler ve imgeler arasında çağrışım yapacak bağlar kurun. Görsel bilgileri hatırlamak daha kolaydır. Edinmek istediğimiz bilgi ile görsel nesneler arasında ilişki kurun. Böylelikle hatırlamak daha kolay olacaktır.

Bilgileri Gruplandırma Tekniği ile Hafıza Geliştirme: Hatırlamak istediğimiz farlı türdeki bilgi ve olayları ortak özelliklerinden yararlanarak gruplandırmak hatırlamayı kolaylaştırır.

Beş Duyu Organları ile Hafıza Geliştirme Teknikleri: Duyu organları kullanılarak elde edilen bilgiler daha kolay hatırlanır ve öğrenilir. Bilgi edinirken deney yapmak , bazı teorik derslerin uygulamalı olarak verilmesi daha iyi öğrenmeyi sağlar.
Nimonik Yöntem ile Hafıza Geliştirme: Akılda tutulması zor bilgi ve kavramların daha önce edindiğimiz kavram ve bilgilerle yer değiştirmesi ile daha kolay hatırlanması sağlanır.

Hafıza Geliştirme Egzersizleri Yapmak: Hafıza geliştirmeye yönelik yapılan egzersizler ve hafıza gelişimini destekleyen oyunlar görsel ve işitsel hafıza üzerinde son derece önemlidir.
Sağlıklı Beslenme: Vitamin ve minerallerden zengin hafızayı güçlendiren beslenme alışkanlığı hafıza üzerinde çok etkilidir. B12 eksikliği olan kişiler çok unuturlar. Ceviz, havuç, Omega yönünden zengin besinler, süt ve süt ürünleri hafızayı güçlendirir.
Düzenli Uyku: Düzenli ve kaliteli bir uyku hafıza üzerinde oldukça etkilidir. Dikkat ve konsantrasyonu artırarak olaylara daha iyi hakim olmamızı sağlar.

Neden Bekliyorsun?

Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.

Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.