hendek savaşı

kralisevenkadin
Hendek savaşı, yahudilerin desteklediği Mekkeli müşriklerle, Medine'ki müslümanlar arasında yapılmıştır. İslamiyetin Müslümanların ticaret yollarında egemen olmaya başlaması ve yahudilerinde medineden çıkarılması üzerine Yahudilerin desteklediği ordu Medine'ye saldırmıştır. Savaşta İranlı yeni müslüman olmuş bir kişinin Meddine çevresine hendek kazılarak savunulması fikri hayata geçirilince mekkeliler bu taktik karşısında afallamışlar ve savaşı kaybetmişlerdir. Bu savaş müslümanların savunma yaptığı son savaş olmuştur. Bundan sonra Mekkeliler savunmaya geçmeye başlamıştır. Yahudilerin tamamı Medine'den çıkarılmış ve tehdit olarak ortadan kalkmıştır. Savaşta şehit olan sahabelerin İsimleri şöyledir;

1.H.z­ Sad Bin Muaz (r.a)
2­.H.z Enes Bin Evs Bin Atik Bin Amru(r.a)
3.H.z ­Abdullah Bin Sehl(r.a),dır.
4­.H.z Tufeyl Bin Numan(r.a)
5.­H.z Salebe Bin Ganeme (r.a) dır.

Ukde sahibi: aramızda tekrardan görmek istediğimiz (yazar:ekremselcuk)
kemkum
Tarihte bazı savaşların bildiğimizden çok çok daha az kişiyle yapıldığını öğrendiğimde hem çok şaşırmış hem gülmüştüm istemsiz.
Bağzı savaşların detaylarına bakıldığında 10-12 ölüm, 5-6 yaralı şeklinde enteresan rakamlar görebilirsiniz.
Hendek savaşına taş atmak gibi olmasın ancak, yıllar önce henüz üniversitedeyken bir yazı okumuştum, ''uhud tatsızlığı' diye, o gün bugündür ne zaman tarihi bir savaş başlığı olan yazı görsem aklıma gelir.
Özellikle ingiltere dolaylarıdında aşırı komik 'kavga'dan ibaret savaşlar var ki, geçen ay karantinada yasak olmasına rağmen kaçak işletildiği için basılan kahveden adamlar gelse savaşın seyri değişir. Gülmeli Emoji.

Neden Bekliyorsun?

Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.

Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.