her vaka hasta değildir

0 /
Mega sözlük 1. Nesil yazar
enginyuksel1982
her vaka hasta değildir pozitif çıkıp semptom göstermeyenler var. fahrettin koca
---
yani belirtisi yoksa pozitif dahi olsa hasta kabul edilmemektedir. yani tablolarda sadece hem belirti gösterip hem de testi pozitif olanlar gösterilmektedir. pozitif olsanız dahi belirtiniz yoksa toplam vaka sayısına yansıtılmamaktadır. belirti gösterip de (belirtileri hafif olduğu için test edilmeyenleri de hesaba katarsak) gerçek vaka sayısı nedir o halde?
peki ya vefat edenlerde durum nedir? testi negatif çıkıp coronaya bağlı şüpheli ölümleri vefat sayısına yansıtıyor musunuz?
testi pozitif çıkıp da semptom göstermeden ölenler oldu mu?
şeffaflık böyle olmaz
enginyuksel1982
Koronavrüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Pınar Okyay, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın dün yaptığı 'vaka' ve 'hasta' ayrımı açıklamalarına tepki gösterdi. Okyay, “Peki hangi derecede semptom gösteren kayda giriyor” derken, “Vakanın hasta sayısı ile gizlenmesi doğru olmaz. Eğer (verileri) eksik verirseniz mücadeleyi de eksik yaparsınız” ifadelerini kullandı.
enginyuksel1982
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Öztürk: Ben vaka sayısı ve hasta sayısı ifadesinin eş anlamlı olarak kullanıldığını sanıyordum. Meğer başka bir anlamla kullanılıyormuş. Benim de bilgim yoktu.
enginyuksel1982
İngiltere, Polonya Ve Türkiye'yi seyahat koridoru listesinden çıkardı. Türkiye'den İngiltere'ye gidecek yolcular 14 gün karantinada kalmak zorunda kalacak.
İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps: "Türkiye'yi 'seyahat koridoru' listesinden çıkarıyoruz çünkü Türkiye koronavirüs vakalarını Dünya Sağlık Örgütü ve Avrupa Salgın Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi'nin kabul ettiğinden farklı şekilde tanımlıyor."
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Pınar Okyay: “Vakanın hasta sayısı ile gizlenmesi doğru olmaz. Eğer (verileri) eksik verirseniz mücadeleyi de eksik yaparsınız.” (Vakaların gizlenmesi): Şunu kabul edelim ki birçok ülkede benzer sorun yaşanıyor. Ekonomik kaygılarla yapıldığı açık. Ama epidemiyolojik olarak yani, salgını durdurmak,hastalığı azaltmak için sağlık bilgilerinin de sağlıklı olması gerekir
Bilim Kurulu üyesi Prof. Serap Şimşek Yavuz: "Ayrımın sebebini inanın ben de anlayamadım. Bu konu Bilim Kurulu'nda da konuşulmuş değil.
ekremselcuk
''Öyle ise hasta olmak nasıl bir şeydir ? Hastalığın kriteri nedir ? Entübe olmak mıdır? Yoğun bakımda ağırlanmak mıdır ? Bir reçete ile evinde istirâhate yolculanmak mıdır? '' sorularını akla getiren bir önermedir. Sıradan bir vatandaş olarak, haber kanallarında konuşan doktor ve bilim insanlarından dinlediğim ve öğrendiğim kadarıyla bir önerme de bendeniz bulunayım : ''Her vak'a hasta değilse de virüse serbest seyahat ve istediği yerde konaklama imkânı veren ideal bir taşıyıcıdır.''
Mega sözlük 1. Nesil yazar
0 /

neden bekliyorsun?


Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.
Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.

katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol