hintlilerin ineğe olan saygısı

yurttaş Gandalf
hindulardır onlar.
O kadar basit değil aslında ineklere bakış açıları. Saygıyı tüm canlılara duyuyor Hindular.

Yanlış anlamalara mahal vermemek için edit : yalnızca inançlarından bahsediyorum, elbette her zaman sevgi pıtırcığı olmadıklarını biliyorum.
2
bisiklet bisiklet
haha müslümanlardan örnek almışlar swh
yurttaş Gandalf yurttaş Gandalf
Bilemiyorum nereden ne aldıklarını da inançlarını dünyaya muazzam pazarladıkları kesin.
ornek vatandas
hint kültüründe sadece inek değil, maymunu, kaplanı, leoparı, vs. bütün hayvanat kıymetlidir ve çok zorda ve tehlikeli durum olmadıkça zarar verilmez. ben mesela hindistan'a turist olarak gitsem kaldırıma yayılmış bir inek gördüm mü başını okşar, öyle geçerim. farklı kültürlere saygı buradan geçiyor.
3
bisiklet bisiklet
nickini hakkıyla hak eden yazar.
ornek vatandas ornek vatandas
teşekkürler sevgili dostum. senin rumuzun benim resmim olmuş:)
bisiklet bisiklet
swh
tarator
Olaya dinlerin ortaya çıkışının kökenleri olarak bakmak gerekiyor bence. Mesela frigler tarım toplumu olduğu için ve tarımda temel üretim aracı saban ve sabanı çekecek öküz olduğu için, öküz öldürene idam cezası verme noktasına kadar gitmişler.

Medeniyet nerede başlamış ve nereye doğru yayılmış olarak bakarsak, iklimi sıcak ve su kaynaklarına yakın Ekvator hattına yerleşilmiş. Hindistan coğrafyası nanılmaz yağış aldığı için yaşamaya oldukça müsait olmuş. İşte insanlığın ilk dönemlerinde tarım toplumu üretim aracı olarak gördüğü ineği yemeyip kutsal saymış. Orman olduğu için vahşi hayata kutsallık atfetmiş.

Nevada çölünde olsa çıngıraklı yılana tapardı hindular. Çünkü ölümü getiren bir hayvan kutsal olabilir. Yani coğrafya her şeyi belirliyor.

(bkz: COĞRAFYA kaderdir)
2
carpathia carpathia
hinduların en saygı duyduğu hayvan kobra yılanıdır zaten
tarator tarator
Doğrudur. Ben pek bilmem hinduları. Yorum olarak yazdım inek muhabbetini.
turkona
bunun saygıyla falan alakası yok. çıkarcılık ile ilgili konudur..
pk filminde hintlilerin dikilen her şeye tapma vurgusu yapılmıştı ya, işte inek de onlardan biri..
1 milyara yakın insan var ve önüne affedersiniz kemre koysalar, para atıp dua ederler..
sopaya, poka tapan ineğe mi tapmasın...
bu saygı mı bilemem, bence hintliler çıkar nerede ise onu arama peşinde olan bir kavim. bu kanıya nereden vardım; yolda giden bir hintli bakıyor bir tane ağaçtan heykel, yanında iki mum ve birazcık bozuk para gördüğü an, hemen o da heykele bir miktar para atıp dua ediyor. 2 gün sonra bakıyor ki ondan da hayır yok.. sonra bir başkasına böyle böyle insanlar bir arayışa giriyor... orada çok din olmasının nedeni; insanların bir arayış içinde olması.. duamı kim kabul ederse artık.
müslümanlar da var ve eminim bu arayış içinde orayı da ziyaret etmişlerdir. ve de şaşırmışlardır da.. hiçbir hediyeyi, parayı kabul etmeyen tanrı mı olur deyip birçoğu ibadet etmekten vazgeçmiştir.
sabır yok istiyorlar ki dua edince hemen istekleri gerçekleşsin. ineğe tapan birinin duası kabul olmuş hemen din haline geliveriyor..
bütün mesele; çıkarcı olmaları. cıkarcı olmaları da onları bir arayışa itekliyor..
iki kuruş para atınca dua gerçekleşse idi islamiyet bütün dünyaya hakim olurdu..
Gülenyüz
Öyle bir saygı duyuyorlar ki covid-19'un tedavisi için ineğin idrarını içtiler. Allah ıslah etsin... Akıl ne büyük nimet...
2ekmek1samsun216
herhangi bir canlıya saygı duymanın kötü bir tarafı yok. müslümanım elhamdülillah diyenlerin kedi yaktığı, köpeklerin bacaklarını kestiği bir dünyada yaşıyoruz. zarar vermesin de isterse tapsın.

öbür taraftan hinduların ineğin idrarını içerek şifa aramasına da çok şaşırmamak gerek. keza biraz batıya geldiğinizde ortadoğuya varıyorsunuz. burada da devenin idrarının şifa olduğunu düşünen inançlar var. biraz daha batıya gidip az bir şey güneye indiğinizde daha da farklı inanışlar görmek mümkün. mesela çocuğu olmayan erkeğe farklı hayvanların testislerini yedirmek gibi.

dini öğretilerin kaynağının tek bir noktaya dayandığını ve üstüne koyarak geliştirilen organizasyonlar olduğunu güzel anlatan bir örnek aslında.

neden bekliyorsun?


Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.
Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.

katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol