huawei

cinaskar kinaye
Çin menşeili android işletim sistemli akıllı telefonlar ile adını duyuran teknoloji markası.

Bakıp da anlayabilene ders niteliğinde bir markadır. Amiyane tabirle “el şeyiyle gerdeğe girilmez” sözünün kanlı canlı örneği. İçerisindeki işletim sistemi kendisine ait olmadığı için amerikadan ve gogıldan ambargo yedi. Yani yerli cep telefonu bilmem ne safsatalarını bir kez daha düşünün. Kimseye yedirmiyorlar orayı..

Herhangi bir yerli girişim söz konusu olacaksa eğer öncelikle işletim sistemi yapılması gerek. Yoksa masaya çıkarıp vurduğunuz an amerika ambargoyu uygular. Tabi güzel ülkem bununla ilgili adım atmak şöyle dursun telefonun icadından haberi yokmuş gibi davranıyo ama olsun.
gunes
Huawei öncelikle sadece bir telefon markası değildir. Teknolojik alanda her türlü çalışmaları bulunan çok uluslu bir şirkettir. 5G teknolojisi üzerinde çalışma yürütmesine hala devam etmekteler. Huawei 1987 yılında Ren Zhengfei tarafından özel bir şirket olarak Çin'in Shenzen şehrinde kurulmuştur. Telekomünikasyon, iletişim cihazlarında çeşitli çalışmalar yapmışlar ve bir çok teknolojik aletlere imzalarını atmışlardır. HarmonyOS, Smart TV, Akıllı telefon ve tabletleri bulunmaktadır, ayrıca alt markaları ise Honor ve HiSilicon markalarıdır. Son olarak da ar-ge çalışmaları yürüten bir kuruluştur. Bir diğer teknolojik aleti de akıllı saatlerdir.
peleng
Turk telekom ile birlikte türkiye 4.5 g alt yapısını kurdular
Çin'in soft gücü olarak dünyada5g öncülüğü var abd (iphone) ile çatışmaya neden oldu bu gücü kanada da başkan yardımcısı hapsedildi googleplay ve android desteğini çekeceğini açıkladı
Hemen alternatif üretince geri adım attılar
Ülkemizde modemler, honor yada vodofone, turkcell telefonlar bu marka telefonları kullanıp kendi isimlerini yaptılar bu konuda iyi olan diğer firma zte dir.
Huawei kurucusu çin ordu mensubudur
tarator
Amerika ve Çin arasında yaşanan ticari rekabete dair çok fazla bilgim yoktu. HUAWEİ kullanan biri olarak sadece düz mantıkla telefona android uygulamaları kurulacak mı, güncelleme gelecek mi gibi basit detayları takip ediyordum.

Netflix belgeseli history 101 'in 3.bölümü the rise of china (Çin'in yükselişi) yı izleyince resmen aydınlandım.

Cahilliğime üzüldüm ve "vay anam vay, neler dönmüş serhat ya" dedim.

P30 ve akıllı saatini kullanıyorum ki saat telefonun hediyesi olarak geldi. Başarılı. Apple adamı üzüyor.

Neden Bekliyorsun?

Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.

Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.