hurma

ornek vatandas
kalite kalite değişebilen yemiş. ramazan ayında gözde olan bu yemiş, zeytin misali farklı dokularda olabiliyor. bazen sert, bazen yumuşak, bazen ezme gibi hurmalarla karşılaşabiliyoruz. bu farklılıkta yetiştiği toprak ve geldiği ülkenin payı da var.
diliolsakonussa
bildiğiniz üzere bir kış meyvesi olan trabzon hurması var bir de. benim memleketimde cennet meyvesi derler. çok sonraları öğrendim ki cennet hurması da diyorlarmış. akdenizde başka karadenizde bambaşka adlandırılıyorsa diğerleri ikisini de birleştirmiş olabilir.
Gülenyüz
Yaz aylarıydı sanırım çok sevdiğim bir arkadaş Medine hurmasının tazesini getirmişti kesinlikle bambaşka güzel tavsiye ederim.
Trabzon hurması olanın bir diğer adı cennet elmasıdır. En olgunundan tavsiye edilir.
Tabi görselsiz olmaz;


Gülenyüz
RAmazan ayının yaklaşmasıyla birlikte popüleritesi artan meyve/kuruyemiş. Ramazan sofralarının baş tacı. Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir.
atavratedebiyat
Bir göz ve dudak çeşidi. Arap dilinde, eş, hanım, sevgili, refika. Yani demem o ki Araplardan hurma istenmez, önce kavga sonra maraz çıkar. Çünkü kavga iz bırakır. Rengi demli olanı makbul. Hurma'nın. Ve dudağın.
diliolsakonussa
Yaş hurma benim de favorim ama her zaman nasip olmuyor tabi (yazar: gülenyüz) ancak buna en yakın hurma tam kurumamış yaş ama taze olmayan bir çeşidi var. Bimlerde bulabilirsiniz mesela. Buzluklara yada o yogurtlarin durduğu soğuk reyona bakın. Çabuk tükeniyor bilesiniz. Ramazanı şerifiniz hayrola
1
Gülenyüz Gülenyüz
Deneyeceğim mutlaka teşekkürler 🐣

neden bekliyorsun?


Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.
Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.

katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol