iç güzellik mi dış güzellik mi sorunsalı

0 /
Asiadam
Kendimizi kandırmayalım, ruhlar aleminde yaşamıyoruz dış güzelliğe bakmam diyen yalan söyler. Tabii bunun derecesi ve önemi kişiden kişiye değişir. Bazısı için daha önemlidir, bazısı için 1-2 tık geriden gelir, fakat sonuç değişmez.

İç güzellik ise, bir kişiyi her yönden güzelleştirip, çirkinleştirebilecek kadar önemli bir etkiye sahiptir. Fiziki güzellik aşamasını geçtikten sonra bakılan ve önem arz eden konu budur.
Gülenyüz
İçi güzel olanın dışında güzellik görmeyenin de ne biliyim. İç güzelliği her türlü dışa vurmuştur şaşmaz, net.
ekremselcuk
İç güzelliği, dıştaki çirkinliği bir nebze tolere edebilir. Ancak yine de toplumsal hayatta, görünür çirkinliğe mesâfe konulur. İnsan, güzelliğin meftûnu ve vurgunudur, dışı güzel olanın içindeki çirkinliğe tahammül eder ve kahrını çeker de erdemli çirkinden bunu esirger, ona karşı gösterdiği güleryüz ile bile bir lütûf bahşettiğini vehmeder. İstisnâları varsa da hükmümün kâidesi zarar görmez.
finite infinite
Ben bilmem, rahmetli babaannemin bana çocukken öğrettiği duanın bir bölümündeki gibi olmalı sanırım.
".... Allah 'ım iç güzelliği kadar dış güzelliği, dış güzelliği kadar da iç güzelliği ver Yarabbi."
tagrz
İç-dış 40 tl olmuş, ben yıkama işletirken 20 tl çok geliyordu insanlara. Konu klişeden uzaklaşsın diye başka konuya girdim ama bu da başka bir klişe. Klişesepcion.
3
Gülenyüz Gülenyüz
Oto kuaför en son 60 dı sanırım :)
tagrz tagrz
Bizde 400'dü :) çok mu almışız :):)
Gülenyüz Gülenyüz
Ortalık karıştı desene :)) sanırım yanlış biliyorum :)
gukeru
iç güzellik elbet çok önemli ancak dışını beğenmediğimiz kişinin içini merak etmeyiz. yani birini tanıdıktan sonra önemli olan iç güzelliktir. ama tanıyana kadar olan süreçte dış güzellik daha önemlidir. öyleki sokakta yatan bir insanla bir çoğumuz konuşmaz bile. (bkz: önyargı)
turkona
güzellik olduktan sonra fark etmeyen sorunsaldır. ulan bu da nefes alsın yeter gibi bir şey oldu.
dış güzellik görecelidir. senin beğendiğini ben beğenmem, benim beğendiğimi sen beğenmezsin. iç güzellik ise herkes tarafından beğenilir. içi güzel olanın dışı da güzeldir. bir insanın iç güzelliğini beğenmişseniz dış güzelliğine bakmazsınız.
fakat muzeyyen bu pahali bir kazak
Güzellik algısı der geçerim. "Güzel bakan güzel görür, maharet gözlerdedir" gibi Facebookvari şekilde yaklaşmak istemezdim ama güzelliğin genel kaideleri (simetri, genetik kod, soyunu devam ettirme güdüsü) bir insan için geçerli olduğu müddetçe o insan bir makine olmanın ötesine gidemeyecektir. Şu kadın ne güzel, çünkü kalçası büyük (doğurganlık) memesi büyük (çocuk için süt) şeklinde bir yaklaşım, herhangi bir otomatın çalışma prensibinden pek de farklı değildir. Ki bence güzellik, altında hakikatten zerre taşıyandır. Gökyüzü gerçekten güzeldir mesela, çünkü sonsuzluğu ile beni küçük hissettirir, kulağıma sen bir hiç olabilir misin sorusunu fısıldar. Ya da aynı şekilde gün batımı da güzeldir, daimiyetin değil geçiciliğin hükmünü hatırlatır, yaşamdaki sonsuz döngüden bir kesit sunar. Bu ve benzeri her türlü şey güzeldir, insan için de bunu söylemek mümkün. Bir insan kendini boğazlamışsa, ruhuna karşı bir kez bile olsa taarruza kalkmışsa, yani kendini aşmaya çalışıp o otomat yönünü yontmuşsa o insan güzeldir, Kadın veya erkek, fark etmeksizin.

Evet, iç'i, kendine temayül eden, dış'ı da bunu ifşa eden güzeldir. Ha bir de, viskiyi sek içen herkes güzeldir, istisnasız.
0 /

neden bekliyorsun?


Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.
Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.

katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol