id ego süperego

saratancredi
id , kişiliğin ilkel yanıdır ve haz ilkesine göre çalışır. doğuştan gelen güdü, dürtü ve istekler yer alır. acıkan, susayan, saldırmak isteyendir. mantık dışı hareket eder ve bu isteklerinin hemen karşılanmasını ister. isteklerinin ertelenmesine de tahammül edemez. çocuk, ilk yıllarında tamamen id'in isteklerine göre davranır ve çevre ile olan etkileşimi arttıkça isteklerini ertelemeyi de öğrenir.
ego , kişiliğin mantıklı yanıdır ve gerçeklik ilkesine göre hareket eder. ego, id ve süperego arasındaki dengeyi sağlayan sistemdir. id'den gelen isteklerin uygun bir biçimde karşılanmasını sağlar. sigmund freud'a göre kişiliğin sağlıklı olması egonun denge işlevini yitirdiğinde psikolojik rahatsızlıklar ortaya çıkar.
süperego , çocuğun anne ve babasından, yakın çevresinden ve toplumdan öğrendiği kurallara, gelenek ve göreneklere göre şekillenir. kişiliğin toplumsal yanını oluşturur. ahlak ilkesinden çıkarak katı ahlak ilkeleri çevresinde kararlarını verir. bu bağlamda da çoğunlukla id'den gelen isteklere karşı çıkarak onları bilinçaltına atar. bu durum davranışları etkiler. bilinçaltı, davranışların şekillenmesinde ve kişiliğin gelişimi için önemli bir etkendir.

Entry hakkında yorumlar

bu başlıktaki tüm girileri gör

Neden Bekliyorsun?

Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.

Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.