insanların aslında kötü yaratılmış olması

teo
özellikle psikoloji, sosyoloji veya tarih gibi konularda araştırma yaptıkça ve insanların davranışlarını modern dediğimiz toplumda bile gözlemlediğimizde çok rahat farkedilebilecek önermedir.insanda doğuştan gelen cinsellik ve saldırganlık gibi dürtüler vardır ve bu dürtüler insanı hata yapmaya , başkalarına zarar vermeye ve istekleri doğrultusunda bencilliğe iter. zaten insanoğlu kötü yaratılışlı olmasaydı tarihi dönemlerden beri sürekli dinlerle,kurallarla,eğitimle veya kanunlarla törpülenmeye veya belli bir düzene sokulmaya çalışılmazdı . sürekli iyiye yönlendirme ihtiyacı ve sürekli ahlak-edep vurguları sırf bu fıtrat gereği yapılıyor diye düşünüyorum.
yeni doğan bebeğin sürekli bir istek-ihtiyaç halinde olması veya küçük çocukların akranlarına karşı acımasız olması aslında toplumsal ahlak anlayışından ziyade içgüdüsel yaşamalarından kaynaklı.yetişkinlerde de durum pek farklı değil. id'i yüksek insanlar yani empati yetenekleri gelişmemiş veya ahlak anlayışları ilkel kalmış insanlar da suça daha meyilli oluyor.
kapisi kapali etrafi sarili ismet
insan özünde diğer tüm canlılar gibi hayatta kalmaya programlanmıştır. günümüzde doğan birçok çocuğun ailesi, çocuklarını hayata atılma çağına kadar rahat ve konforlu yaşatmak için elinden geleni yapmaktadır. haliyle bu dönemde çocuklar hayatın aslında neye benzediğini tam olarak kavrayamazlar. hayatta kalmak için insan yeri geldiğinde her şeyi yapabilecek potansiyeldedir.

insanlar kötü yaratılmamıştır. bizim iyi veya kötü kelimelerini derinlemesine incelememiz gerekir. iyi veya kötü dediğimiz şey nedir?

hayatta kalmaya çalışmak bana göre gayet doğal ve normal bir şeydir. hayatta kalma mücadelesi verirken iyi veya kötü aranmamalı. hayata kalma şartlarını sağlayabilmiş bir insan için iyi veya kötü tartışılabilir. keyifli akşamlar.

Neden Bekliyorsun?

Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.

Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.