insanların kusurlarını aramak

0 /
turkona
kişiyi rezil etmek, küçük düşürmek, ara bozmak, vs. için yapılan eylem..
arayan bulur mevlasını da belasını da..
islam dininde kusurları örtmek vardır. insan kendi kusurlarını görmez iken başkalarının kusurlarını görmekte çok iyidir.. kusursuz biri yok onu diyeyim...

sadekafe
Geçimsizliği ve kıskançlığı huy edinmek, sürekli sorun çıkarmayı eleştirmeyi marifet sanmak gibi bi şeydir. Salın şu insanları ya kusur hat görüyorsa uzak dur arkadaş
sorgulayanbiri
cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi ol. Şefkat ve merhamette güneş gibi ol. Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol.
Mevlana.
Ama bazıları var ki onlara değil gece gibi olmak, 21 haziran gündüzü gibi olmak gerekiyor...
sorunluadam
Ahlaken aşağı olan insan uğraşı. Bir insanın kusurunu arayan insanın insanlığından şüphe ederim ben. Bir de bu kusurlar ile saldırmaya kalkanlar var işte onlar.. ( dur filmini atıyım. )

farfara
ben böyle insanlarla karşılaşınca çok garipsiyorum. herkesin fark ettiği bir 'kusuru' bile genelde fark etmem çünkü. ortada güzel bir sohbet varken benim dikkatimi çeken o kişinin kaşının ortasındaki kıl olmaz. neden olsun? ayrıca bunun üzerine niye düşüneyim ki? bence mutsuzluk göstergesi bu huy. kendi yapamadığı, kıskandığı bir şey görünce insanlar hemen kusur arama girişimin de bulunuyor. birilerini kıskanıyor olmak gayet normal, ona lafım yok. mesele onu nasıl yaşadığın. benim de kıskandığım insanlar olur ama bunu toksik bir huy haline getirmem.
0 /

neden bekliyorsun?


Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.
Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.

katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol