istanbul kırmızısı

jrriquelme
Oyuncularıyla şampiyonlar ligini aratmayan, 2016 yapımı Türk asıllı İtalyan yönetmen Ferzan Özpetek'in aynı isimli romanından uyarlanan ilk Türk filmidir. Halit ergenç, tuba büyüküstün, Mehmet günsür, Nejat işler, Zerrin tekindor, Ayten gökçer gibi usta oyuncuların buluştuğu, etkileyici senaryosu ile izleyici beğenisini kazanmış bir yapımdır. Çekimleri İstanbul'da yapılmıştır. 2 Mart 2017'de İtalya'da 200 salonda, 3 Mart 2017'de ise Türkiye'de 279 salonda gösterime girmiştir.

İstanbul'da ki zıtlıkların da anlatıldığı filmin çekim mekanları, istanbul tasvirleri ve görsel şölenleri ile bunlara eşlik eden güzel müzikleri ayrıca filmin beğenilmesinin en önemli sebepleridir. Fakat filmin sonunun doğru bir şekilde bağlanamamış olması, izleyicide bir kafa karışıklığı yaratıyor. Ayrıca kitaptan zaman zaman kopuk olan hikayesi de eleştirilen diğer tarafıdır.

Orhan travmatik bir kayıptan sonra her şeyini kaybetmiş ve vahşi bir yaşama yönelmiş eski bir yazardır. Her şeyi bırakarak Londra'ya yerleşir ve editör olarak çalışmaya başlar. Yıllar sonra İstanbul'a geri döner. Bu geri dönüşün nedeni zamanını Paris, Londra ve Berlin'de geçirmiş ünlü yönetmen Deniz Soysal ile tanışmaktır. Deniz hem tarihi aile köşkünden annesini taşımak hem de yeni filmi için hazırlık yapmak için İstanbul'dadır. Deniz doğup büyüdüğü şehirdeki çocukluk anıların anlattığı bir kitap yazmıştır. Orhan'ın İstanbul'daki işi, yayınlanmadan önce kitaba son dokunuşları yapmaktır. Uzun yazışmalardan sonra İstanbul'da buluşurlar. Ancak ertesi sabah Deniz ortadan kaybolur. Orhan'ın gelişi ve Deniz'in ortadan kayboluşu ilginç bir rastlantıya işarettir. Gizli bir soruşturma başlatılır. Herkes Deniz'in bir daha geri dönmeyeceğinden endişelidir. Bu sırada, Orhan, Deniz'in kitabında anlatılanların gerçeğin gösterişli bir kopyası olduğunu fark eder. Görünen odur ki Deniz'in gizemli yaşamı ortadan kayboluşuyla birlikte aydınlatılmanın eşiğindedir.


istanbul kırmızısı
megasozluk.com/foto

Neden Bekliyorsun?

Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.

Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.