kadıköy sinemaları

my name is nobody
Bir tanesi hariç hemen hepsi kapatılmış ya da dönüştürülmüş sinemalardır.

Bir zamanlar sadece İstanbul değil, Türkiye'de merkezinde en çok sinema olan ilçesiydi ve ilk gençliğimde "kadıköy'de herşey değişir, bu sinemalar kapanmaz" diye düşünürken zaman geçtikçe tek tek daha sonrasında da adeta seri halde hepsini kaybetmiştir.

Sadece merkezinde kapalı salonları geçin, 3 açık hava sineması vardı dersem zihninizde olayı daha net canlandırabileceğinizi düşünüyorum.

Bu kapanan sinemalardan bazılarından bahsedersem;

Süreyya Sineması. İşte bütün kadıköylülerin yüreğini dağlayan bir kayıp olmuştur. Zira bir dönem gençliği için yerine koyulmayacak büyük hatıraların sahibi olan yerdi. Bugün yine kültür sanat etkinlikleri yapılmaktadır ama orası artık Süreyya Sineması değil.

Kent sineması. Bu sinema Kızıltoprakta alt geçide giden yolda yer alırdı. Özellikle fuayesindeki devasa avizesi çok özeldi. Yıkılıp, site yapılmıştır.

As sineması. Kadıköy'ün b sınıfı filmleri oynatan en kaliteli sinemasıydı. Bugün spor salonu olarak hizmet vermektedir.

Ocak sineması. Çoğunlukla balkonundan film izlenen ama ana salonu perdeye oldukça dik olan küçük ama kaçırılan filmlerin izlenebileceği bir sinemaydı. Kuaför !! olmuştur.

Moda sineması. Alternatif filmler de oynatan ve orta büyüklükte olan bir sinemaydı. Bugün tiyatro olarak hizmet vermektedir.

Bunların dışında; Opera sineması, Efes sineması, Hakan sineması, Can sineması, Reks sineması, Bostancı sineması, Atlantik sineması gibi sinemalarda vardı.

Bugün faliyetini sürdüren tek sinema "Kadıköy Sineması"dır.

Neden Bekliyorsun?

Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.

Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.