kadınların erkeklerden daha uzun yaşaması

ornek vatandas
Erkekler, kadınlara oranla daha kötü beslenirler, sağlıklarını ciddiye almaz, doktor yardımı almayı reddederler. Alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıkları daha fazladır.
tarator
Harvard üniversitesi 75 yıl süren bir araştırma yapmış. İnsanların mutlu olmasını sağlayan temel etkenin onların anlamlı ilişkiler kurması olduğunu açıklamış.

Buradan bakarsak erkeklerin kadınlara kıyasla daha az sosyal olması ( yapısal olarak) onların erken ölmesi sonucunu doğuran nedenlerden biri.
bustapolito
Tabiki normal olan durumdur, her şey erkeklerden beklendiği için böyle bir durum yaşanıyor kadın komşusuna gidiyor arkadaşları ile evde buluşuyor fakat erkek devamlı iş peşinde koşturduğundan dolayı kafasını dağıtacak mutluluk hormonu salgılayacak bir durumu olmuyor yolda öyle giderken beton kokusu haricinde başka bir şey yapamıyor o yüzden gayet normal olan durumdur.

cosmoscuk
kadın savaşçı bir yapıya sahip ve sürekli evde işte olsun bir hareket halinde.
şimdilerde erkekler evde eşlerine yardımcı oluyor ama maalesef eskiden öyle değildi. erkek oturur kadın çekip çevirirdi her şeyi.
bazıları sosyalleşme..vs. demiş. halı saha maçlarına hanımlar gitmiyor hatırlatırım :)
1
perasperaadastra perasperaadastra
Eskiden erkekler çalışır kadınlar ev işi yapardı işlerde de fiziksel efor çok daha ön plandaydı. Erkekler kadınlara kıyasla çok daha fazla yıpranıyordu bugün hala ağır ve tehlikeli işler yönetmeliğinde sadece erkekler çalıştırılmalıdır denilen işler var. ( Örnek: 4857 Sayılı İş Kanunu'nun 72. maddesine göre kadınlar yeraltı ve sualtı işlerde çalıştırılması yasaktır vb.) .Bugün de hala sakatlık ve ölüm riski en yüksek olan iş kolları erkek dominant. (İnşaat madencilik gibi sektörler en yaygın örnekleri)
Yani savaşçılıktan çok yıpranma meselesi. Özellikle eskiden erkekler anormal yıpratılıyordu ama bugün bu tarz işler azaldı ve sektörlerde insani çalışma koşulları için düzenlemeler yapıldı. Dolayısıyla hepimizin uzun ve sağlıklı hayatlar yaşayacağımıza inancım yüksek.
osiris01
Peki doğa dişi midir, dişiyi türün devamlılığını sağladığından koruduğu için ve dolayısıyla kadınların erkeklerden uzun yaşadığı söylenebilir, yoksa doğaya cinsiyet yüklemek tamamen anlamsız mıdır? Aslında her şeyi içinde barındıran bir varlığa insani özellikler yüklemek başlı başına anlamsız tıpkı Tanrıyı eril betimlemek gibi. Ama evet kadınların erkeklerden neden uzun yaşadığı aşikâr, sadece doğanın bununla ne amaçladığını merak ediyorum
Gülenyüz
Kadınlar kendilerini konuşarak ifade ederler ve konuşmak insanın içinde sıkışan kişiye dert olan şeylerin tamamının dışarı akmasını sağlar. Erkekler de konuşur lakin kadınlar gibi içlerini dökmekten ziyade siyaset, futbol gibi erkek muhabbeti dediğimiz konular üzerine. Bence arada ki farkın sebebi bu. bu bir genelle istisnalar var tabi ama kaide bozulmuyor...
hickirik
Kadınların daha düzenli ve bakımlı bir yaşam tarzından kaynaklanıyor olabilir. Tabi erkeğin dış etkenlere daha çok maruz kalması, bedene dayalı işlerde daha çok çalışması da buna eklenebilir. Biraz doğanın ve dış etkenlerin hangi türe daha çok etki etmesine ve hangi türün mental ve fiziksel sağlığına daha çok dikkat etmesine yorumluyorum

neden bekliyorsun?


Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.
Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.

katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol