kemal sunal

0 /
Piscess
Asıl adı 'Ali Kemal Sunal'

10 kasım 1944 yılında Malatya'da dünyaya gelmiştir.Lakin Atamın vefat ettiği günde ben doğum günü kutlayamam gülemem sevinemem 11 kasım doğum günümdür demiştir.

Tiyatro Sinema ve Son dönemlerinde dizilerde rol almıştır.
Kendine has komedisi mizahı ve hiç bozmadığı duruşu ile Türk insanının gönlünde taht kurmuştur. Oynadığı rollerde genellikle saf,temiz ve halktan biri olarak karşımıza çıkmış güncel konuları ele almış dönemin siyaset anlayışı ile ekonomik durumunu kendince bir üslupla anlatmıştır. Zor dönemlerde halkın ne çektiğini, insanların ne zorluklarla geçinmeye çalıştıklarını,işsizliği ve haksızlığı hiç çekinmeden filmlerinde gösterebilmiştir.

Oynadığı filmlerden Kibar Feyzo filmi dönemin adalet anlayışını yönetim sistemini eleştirdiği için sinemalar da yasaklanmış olup ilerleyen yıllarda insanlar teleizyondan izleyebilmişlerdir.

Filmlerinin üzerinden 30-40 yıl geçmesine rağmen, ölümünün üzerinden 20 yıla yakın zaman geçmesine rağmen, hala her filmi izlenir hala gülünür hala sevilir.
Türkiye de gelmiş geçmiş en büyük oyunculardan en büyük ustalardan biridir.
3 temmuz 2000 yılında oynayacağı Balalayka adlı sinema filminin çekimlerine başlamak için bindiği Trabzon uçagında uçak korkusu nedeni ile kalp krizi geçirerek vefat etmiştir.
nick koymayi unuttum
normalde az gülen bir insanım ama bu değerli sanatçının filmini yüzlerce kez izlememe rağmen her izlediğimde katıla katıla gülüyorum.samimiyeti güzer yüzü saf rolünü çok iyi olması ne yazıkki günümüz komedyenlerini toplayıp 10 la çarpsan 1 kemal sunal şener şen etmez.
endergelisenosasunaataklari
Genel kanı Kemal Sunal'ın 1 numara, Şener şen'in ise 2 numara olduğunu söyler. Benim için durum tam tersidir.

Kemal Sunal tartışılacak oyuncu değildir elbette, ancak şunu kabul etmek gerekir ki Kemal Sunal tek rol oyuncusudur. Her role giren bir oyunculuğu yoktur. Bütün filmlerinde şaban karakterini hissettirir seyirciye.
3
Piscess Piscess
Kesinlikle katılıyorum. Ve Kemal sunalın hakkında yanıldıgı nadir kişilerdendir şener şen.
İlyas salman için yüzü sert en fazla gelebileceği nokta bu ötesine gidemez demişti. Şener şen içinse kendi başrol oyunculuğu için hata yapıyor tarzında bir şey demişti.
endergelisenosasunaataklari endergelisenosasunaataklari
Kemal Sunal'ın o röportajı aslında pek dillendirilip gün yüzüne çıkarılmıyor. Sebebi ise baştan sona okuyan-dinleyen insanların Kemal Sunal hakkında fikirleri değişir düşüncesi. Acayip bir egosu, kendini beğenmişliği var. Biz gülüşünü saf temiz bulurken o aslında kendi gülüşünü çok güzel/karizmatik buluyor. Kendisi harici kimseyi zirvede görmüyor, görmek istemiyor. İlyas salman için söyledikleri doğru ama sebebi yüzünün sert olması değil. Onunda etkisi var ama asıl sebep Alevi olması. O yüzden çok önünü kestiler. Şener şen konusunda ise bana biraz kıskançlık yaptığını düşündürdü. Zira Şener şen'in o dönem tek başına oynadığı çok sağlam senaryolu ve eleştiri gücü yüksek filmleri vardı. Kendisi ise bir süre sonra sadece cahil kesime hitap eder oldu. Şener şen her zaman daha eğitimli bir kitleye, Kemal Sunal ise daha halktan ve alt kesimden kitleye sahipti. Bence Kemal Sunal bunun farkındaydı. Herneyse çok uzattım. Kusura bakma dostum.
Piscess Piscess
Yok sonuna kadarda haklısın zaten. Her harfine katılıyorum.
sivrizeka
kemal sunal filmleri,azerbaycan'da azericeye çevrilirken,
Kemal Sunal'ın kendi sesi orijinal hali ile yayınlanmaktadır.
hatta filmlerinde birçok sahneye Kemal Sunal için replik yazılmazmış,doğal halinle hareket et denilirmiş.
yeri dolmaz büyük bir usta.
mekanı cennet olsun
labarbara
1992 yılında çıkan öğrenci affından yararlanarak Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Bölümü'ne, 2'inci sınıftan devam eden Kemal Sunal 1995'te mezun olmuştur. 51 yaşında diplomasını almıştır.
0 /

neden bekliyorsun?


Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.
Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.

katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol