köleliğin kaldırılması

biber
İnsan sormadan edemiyor daha geçmiş bir kaç yy. öncesine kadar kölelik meşru idi niye çok kısa bir sürede kaldırılıp öcüleştirildi.

bu durum objektif incelendiği takdirde köleliğin kaldırılmasının ekonomik sebeplerden ve hukukî boyutundan olduğu anlaşılacaktır, şöyle ki: köle biri köle sahibine ciddi bir külfettir; yemesi, içmesi, giysisi, barınağı... ciddi bir sermaye aktarımı gerektiren ve hacimli işlerdir bunun yerine emperyalizm dediğimiz sömürgeciliği kurup tüm dünyayı köleleştirme projesini başlattılar ve bunu yaparken kölelere sizi hür yapıyoruz yalanıyla kandırdılar sadece karın tokluğuna insanları mahkûm ettiler küçücük evlere mecbur bıraktılar fikirsiz cahil nesil yetişmesi için tüm imkanları seferber ettiler ve insanları hür olduklarına inandırdılar ve tüm bunları yaparken bu fikrin sahipleri şu an dünyanın tüm kaynaklarını sömüren birkaç aileye dönüştü ve bunun sonucunda köle ruhlu insanlar efendilere efendilik yapmaya başladı başkalarının köleleri olarak.
sozlukadami
Gelecek kaygısını ortadan kaldıran bir durumdur. Kölelik kötümsemekte fakat işçisine iyi/kötü işverenler olduğu gibi kölelik zamanında da bu durum varolmuştur. Akabinde sahibe olarak ta tabir edilen bu kesim kölelerine birey gibi davranıp onun tüm külfetlerini karşılamaktadır zira kölesi bakımsız veya cahil köleler, itibarı olumsuz etkiler. Bu nedendir ki kölenin yüküde kendi omuzlarına binmektedir günümüzde ise bu durum kapitalizm ile sadece işini görme prensibine dönüşmüş durumdadır.
turkona
dünya genelinde 2 aralık da kutlanılan bir gündür.
ilk defa duyuyorum lan ben bu günü.. google amca öyle dedi..
bana göre;
kaldırılmamış sadece modern, çağdaş hale getirilmiştir..
gukeru
Kölelik elbette kötü. Ancak köleliğin varlığı sayesinde felsefe, tıp ve tarih gibi dallarda büyük gelişme olmuştur. Şöyle açıklayayım; kölelerin varlığı sayesinde insanların düşünmek için bol bol vakti oldu. Bunun sonucu felsefe gelişti. Buna bağlı olarak eskiden insanlar "tanrılar savaşların tarihini tutuyor." Veya "hastalık tanrıların bize gönderdiği ceza, ancak tanrılar iyileştirebilir." diyerek ne tarih ne de tıp alınan da gelişme yaşayabilmişken artık aydınlanma geçirmeye başladılar, M.Ö. 7. Yüzyıla tekabül ediyor bu olayların başlangıcı.

Beni en çok üzen şey köle olma koşullarını insanın ırkı belirlenmesidir. Her zaman siyahiler köle olarak kullanılmıştır. Savaşlarda kazanan taraf çok yakın bir tarihe kadar esir ve köle almıştır. Bu da o zaman için çok normal bir şeydi. Ancak köle diyince siyahiler aklımıza geliyor. Çünkü gelişmemiş topluma silah tutup onu kullanmak herkese kolay geliyor. Bu yüzden 'efendiler' bu kadar savaştı köleliğin kalkmaması için. bu insanlara yüzyıllar boyunca 2. Sınıf insan (belki de hayvan) muamelesi yapıldı.

En azından artık insanlar başkalarının rahatı için hayatını harcamıyorlar. Bir dakika,, o zaman modern kölelik ne oluyor?
peya
Eskiden satın alınıyordu insanlar köle olarak. Şimdi de insanlar köle olarak kiralanıyor. Devlet memurluğu istisnai bir durum. O gönüllü kölelik...
yoltutkunu
gönüllü olarak köle olunan yerde köleliği nasıl kaldıracaksın. insanlar maddi olarak yaşamak adına gönüllü köle oluyor.

neden bekliyorsun?


Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.
Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.

katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol