köpek kalbi

zelig
mihail bulgakov'un 1925 yılında yazmış olduğu ancak sovyet rusya'yı eleştirdiği için 1968 yılına dek basımı yasak olan hiciv, bilim kurgu türünde kısa romanıdır.

açıkçası arka kapağını okumama rağmen kitabın hicivden ziyade daha çok bilim kurgu ağrılıklı olacağını ummuştum. hatta frankenstein tarzı bir kitap okuyacağımı umuyordum. umduğumu tam olarak bulamasam da kötü kitap diyemem. aksine ele aldığı konuyu bu şekilde anlatması gayet etkileyiciydi bana kalırsa.

kısaca, ayaklar baş, başlar ayak olmuş, diye isyan etmiş yazarımız ve isyan ederken de burjuva kibrini saklayamamış.

kitabın arka kapağındaki yazı ise şöyle:

"bulgakov köpek kalbi'nde sokak köpeği şarik'in öyküsünü anlatır. dünya çapında bir bilim insanı olan profesör filipoviç, evine götürüp beslediği şarik'i ameliyat ederek, er bezlerini ve hipofiz bezini adi bir suçlununkilerle değiştirir. köpek, arsız yüzsüz, şehvet düşkünü ve kaba saba bir insana dönüşür. şarik insan haliyle profesörün hayatını cehenneme çevirse de, sovyet bürokrasisinde kendine bir konum edinebilecektir.

komünistlerin küçük burjuva değerlerinin üstünde yeni bir sovyet insanı yaratma ideallerini hicveden köpek kalbi, bulgakov'un en çok tartışılan yapıtıdır."

Neden Bekliyorsun?

Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.

Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.