körlük

karambol
kör olma durumunu muzipçe ele alan,
nobel edebiyat ödülü sahibi portekizli jose saramago 'nun eserlerinden okuduğum ilk kitabı.
isimsiz bir ülkede olaylar yaşanıyor.trafikte arabasıyla bekleyen adamın kör olmasıyla başlıyor olaylar.bu körlük kısa zamanda ülke geneline yayılıyor ama bu körlük bildiğimiz karalığa mahkum olmak yerine beyaza esir olma durumu.kitabı okudukça sonra diyorsunuz ki '' biz zaten beyaz körüz ''.
kısaca; yakınlarımıza,toplumsal olaylara, bizleri yöneten kişilere, bizi yönetenlerin bize karşı kör oluşu/oluşumuz.sorgulamadığımız her şey bir güzel önümüze çıkıyor.
3
kara uzum habbesi kara uzum habbesi
Tamamını değil ama okumuştum güzel bir kitap.
karambol karambol
@kara uzum habbesi hocam kesinlikle bitirmeniz gerekir .kırmayın bu yazar tanesini
kara uzum habbesi kara uzum habbesi
Devam edeceğim.
ruru
İçinde olduğumuz bu karantina sürecinde okunduğunda daha bir anlamlı gelen jose saramago eseri. Bol virgüllü bir kitap. bakan gözler daha görmeyi öğrenememişken, birden kör olurlar. İnsanın özü gördükleri ile mi şekillenir yoksa görmedikleri ile mi? Birinin içine, düşüncelerine, sesine görmeden aşık olan biri; gözleri açıldığında, karşısında duran fiziksel gerçeklik ile yüzleştiğinde, o kişiye hala aşık olabilir mi? öze göre değiştiğinden, cevapları okuyucunun kendisine bırakılmış birçok soru var kitapta. Velhasılıkelam okunmalı, içi dolu bir kitap.
whatever
1995'de jose saramago tarafından yazılan kitaptır. 2008'de Fernando Meirelles tarafından filme çekilmiştir. lisedeyken okumuştum, okurken epey zorlandım açıkçası. fakat kesinlikle okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. okumaya başlamadan önce hakkında birkaç yorum okumanız faydalı olacaktır .

Neden Bekliyorsun?

Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.

Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.