libido

0 /
adnan hocanin kediciklerini sahiplenen adam
Toplam yaşam enerjisidir. Tek başına cinsel bir anlam ihtiva etmez. Ancak, yaşam dediğimiz şey zaten doğmak, yani üremek anlamına geldiğinden her halükarda cinselliğe çıkar. Varoluşun mümkün olması için her beden toplam bir enerji biriktirir, entropiye kafa tutan bir enerjidir üstelik bu. Çünkü her şey bozulmaya, dağılmaya mahkum olduğuna, her enerji ana kaynağa gitmeye ihtiyaç duyduğuna göre burada parçaları koruyacak bir şey gerek. Ve işte dolaylı ölümsüzlük; çocuk.

Libido, bedenin tehlikede olduğunu sezdigi an diğer her yerden (gündelik işler için ayrılan) enerjiyi çekip direkt olarak cinsel arzuya çevirir. Bedene, "senin varlığın tehlike altında, bir an önce üremen gerek" demenin bir yoludur bu. Bedene kendini kopyala talimatı geldiği an artık beden alev alev yanıyordur(Feridun Düzağaç'a selamlar)

Peki bu nasıl olur? Öncelikle temel bir skala var elbette. Bir kadın (standart) 26-27 yaşlarında artık üreme arzusunu iliklerine kadar hisseder. Çünkü menopoz 40'lı yaşlara tekabül ettiğinden bir çocuk doğurmak ve onu da üreme yolunda güçlü bir birey haline getirmek en az on sene kadar bir zaman aralığı ister. İşte burada libido enerjiyi çekip cinsel arzuya çevirir. İş, kariyer, hobiler falan hepsi önemini yitirir. Modern kadınlar bunu kabul etmeyecektir elbette.

Bir diğer durum da depresif ruh halinin yarattığı; toplumdan kopuş, çeşitli psikozlar ve intihar eğilimi. Bu nispeten daha erken yaşlarda libidoyu tek bir yere çevirir. Çünkü beden depresif bir halde olduğu için daima tehdit altındadır, bir an önce üremek ister. Bunun yansımasını üreme ile bitmeyen her türlü cinsel münasebette görmek mümkün. Bakınız; cinsel ilişki sırasında ya da sonrasında ağlamak.

Erkeklere gelince, daha ilk ergenlik yıllarından itibaren libido kendini sinsice cinsel arzuya aktarır. Çünkü bir erkek doğada daima tehlike altındadır; Dişiyi korumak ve soyunu devam ettirmek için. bu da erkeklerin niye sürekli cinsellik düşündüğünü açıklar nitelikte. Tabii ki bir azınlık da yok değil; kendini farklı alanlara, felsefeye, edebiyata ya da işine adamış olanlar. Onlar da doğa tarafından "üremesi gerekenler sınıfında değilsin, son sıradasın" diye uyarılır aslında bir anlamda. Ama peki doğrudan bir yok oluş yerine doğa niçin böyle bir yöntem seçer? Çünkü üremeye tam uygun olmayan başka erkekleri de bu yöntemle manipüle edip devre dışı bırakmak için. Bakınız; bakir ya da çocuk sahibi olmadan ölen birçok filozof, yazar, düşünür..

Velhasıl ana kaynaktır libido, herkesi parmağında oynatır. Freud amcama selamlar, herkese hayırlı libidolar.

2
menacaptain menacaptain
Freud adamdır :D
adnan hocanin kediciklerini sahiplenen adam adnan hocanin kediciklerini sahiplenen adam
Aksini söyleyen terbiyesizdir :)
0 /

neden bekliyorsun?


Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.
Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.

katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol