lise arkadaşlıkları vs üniversite arkadaşlıkları

0 /
pseudohero
Gözüm kapalı lise diye cevaplayacağım sorudur. Üniversite en salakların bile kendini zeki zannettiği ve sürekli menfaati için senaryolar ürettiği, davranışlarını o senaryolara göre şekillendirip yapmacık samimiyetle en azından birilerinin yanında durmaya çalıştığı bir ortam. Yani yalnız kalmayayım da kimseyle çok sıkı arkadaş olmama gerek yok mantığı işler. Bir an önce bitse de işimize gücümüze kuracaksak yuvamıza ailemize baksak. Oysa lise öyle değil, yıllardır liseden görüştüğüm arkadaşlarım var ve her yaz toplanır birkaç gün vakit geçiririz. Hepsi de benim gibi düşünüyor, üniversitede arkadaşlıklar samimiyetten uzak maalesef.
2
zeze zeze
o üniversite arkadaşlarınızın lisedeki arkadaşları bu başlığa ne yazıyorlardır acaba? :D
pseudohero pseudohero
Hiç o açıdan bakmamıştım, bence lisede tamamen farklı insanlardı. Kabuk değiştirmeye çalışan hallerine denk geldim ben.
purplelamborghini
lise arkadaşlarının kazanacağı versustur.

üniversiteden bir tane bile arkadaşımla kontak halinde değilim ama liseden çoğu arkadaşımla hala görüşüyorum.
zeze
taşımalı öğretim öncesi dönem yani benim gibiler için lise arkadaşlıkları vs üniversite arkadaşlıkları sorunsalına çok net bir yanıt vermek mümkün değil. çünkü lise arkadaşlarınızın bir çoğuyla aslında ilkokul ve ortaokuldan gelen bir dostluk olduğu için aslında 3+ yıldan fazlası (o dönemler lise 3 yıldı) vardır. Hayatta kalma derdi yoktur, ekmek elden (aslı ev) su gölden zamanıydı. Ama üniversitede açlık ve yokluk durumları olasılığı fazladır. Hele bir de okul gurbetteyse. Menfaat düşünmeyi, ayakta kalmaya çabalamayı hoş görmek gerek.

Ben derim ki olayları bulunulan koşullar altında değerlendirin.
megatron
Uyumsuz bir kıyaslamadır. Yazılanlara bakılırsa herkes lise arkadaşlarını tercih etmiş. Nedeni çok basit. Lisedeyken okulda gördüğün adamların herhangi bir sorumlulukları yoktu. Tek dertleri dersleri geçmek ve arkadaşlar ile günlük verilen baba harçlığı ile eğlenmek. Bu profilde birinin kötü olduğu düşünülmez.
Ama üniversitede tek dert ders geçmek değil. Bir ton sorun var ve aileden ayrı olduğunuz için arkadaşlarınız ile daha uzun süre bir arada oluyorsunuz. BÖlyece onu yavaş yavaş daha iyi tanıyorsunuz. Onların ev hallerini falan görüyorsunuz sürekli.

Yani üniversitede aşağılık dediğiniz adam için bir başka yazar lise kankim diye bahsediyor. Biraz objektif bakın.

labarbara
ilkokul arkadaşları cevabı verilebiliniyor mu hala 10 tanesi ile kardeş gibiyimdir de.
7 yaşında bu yana birbirini tanıyor olmak bambaşka bir boyut katar çünkü dostluğa küçüklüğü bildiğin biri seni incitemez incitse bile bunu bir çocuk saflığı ile yaparmış gibi geliyor insana.
sadekafe
Üniversite arkadaşları diyeceğim başlık. Liseden bir tane bile arkadaşımla görüşmüyorum. Ayaküstü muhabbetlerde hep görüşeceğiz buluşacağız ama kimse kimseyle iletişim kurmuyor. Üniversitedeki arkadaşlarımla beş sene aynı evde yaşanmamdan sebep mi yoksa mezun olmamıza rağmen o bağ kopmadı ondan mı bilmiyorum ama onlar bir başka.
Gülenyüz
İlkokul arkadaşları diye açılım yaptığım versus. Liseyi örgün okumadığımdan arkadaş ortamı olmadı, üniversite okumak da nasip olmayınca elde tek seçenek var.
0 /

neden bekliyorsun?


Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.
Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.

katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol