metanol

tarator
Metil alkol.

Metanol insanlar için oldukça toksiktir. 10 ml kadar küçük bir saf metanol hacmi, optik sinirleri hasarladığından kalıcı körlüğe sebep olur. 30 ml kadar bir hacim ise ölümcüldür. Ortalama letal (öldürücü) doz ise 100 ml'dir (vücut ağırlığının kg başına 1-2 ml saf metanol). Koku ve görünüm açısından etanol (içecek alkol) ile benzerliklerinden ötürü, ayırımlarını yapmak zordur.
tamuriltinuviel
Kimyasal formülü CH3OH olan alkol ailesi üyesi organik bileşik. Halk ağzında sahte alkol olarak da bilinir ve izinsiz üretimi illegaldir. Öldürür mazallah. Sözlüğün Abuzer Kömürcüsü olmaya aday (yazar:sol kolu olmayan judocu) ilk defa alkol içeceklere tavsiye olarak sunmuştur. Denemelidirler bence de.
3
tarator tarator
Ben tavsiye olarak yazmadım aksine dikkat edin bu da var diye yazdım. Malum ülkemizde alkol çok yüksek vergilendirme nedeniyle değerinin çok üstünde satılıyor. Bu nedenle sahte üretim yapan insanların tuzağına düşüp kör olmamak veya ölmemek lazım.
tamuriltinuviel tamuriltinuviel
Takılıyorum yahu :)
tarator tarator
Biliyorum :)
deeppurple
yüksek toksisiteye sahip metil alkol.
Bilerek vücuda metanol alımı intihar amaçlı ya da sahte içki içerek gerçekleşmektedir. Her yıl 1500'e yakın kişi metil alkolden ölmektedir. (Hiç üzücü değil !)
Basit Kimya eğitimi almamış kişiler tarafından etanol sanılıp metanol içilmesi sonucu hayatlarını pisi pisine kaybeden insan sayısı coktur.

Neden Bekliyorsun?

Mega sözlük, görüş ve fikirlerin oluşturmuş olduğu sonsuzluğa uzanan asma bir tahta köprü gibidir.

Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip - öğretmeyi ilke edinirsiniz.